Klávesnice na MacBooku Pro (2016+) sucks

Sice si normálně nedávám moc předsevzetí na nový rok, ale když jsem tak viděl, jak to mají všichni naplánovaný, tak jsem si řekl, že možná by nebylo od věci tak něco zkusit. Už delší dobu (jako pár let) mě mrzí, že nemám čas na svůj blog se zápiskama z cest (tento), snad kromě pár praktických článků, abych všem v chatu nevysvětloval to stejný pořád dokolo. A už jsem se smířil s tím, že spousta výletů zůstane jen v Lightroomu; možná občas na Instagramu s krátkým popiskem. Ale není to na cestách jenom to cestování, co je zajímavý. Poslední roky jsem byl vždy na léto pryč (2x v Anglii a potom 2x v USA) a ono třeba i jenom takový zajímavosti z práce uklízeče v hotelu by stálo za to sepsat. Nebo cokoliv.

Jak to reálně vypadá v Coloradu, kde je legální marihuana? 10 idiotských věcí, které dělaji čeští řidiči. Jak mám udělané svoje vymazlené domácí budget kino? Jak přestavět rental SUV na off-the-grid expediční vozidlo jenom za pomocí věcí z jednoho check-in zavazadla? Jak zálohovat počítače? Jak třídím a zálohuju fotky? Povídání o tom, jak jsem přešel na full-frame 5D a o necelý rok později si pod vlivem nevědomky koupil 5D mk II? :D A proč se vůbec dodnes vláčím s obřím tělem, když očividně letí minibezzrcadlovky? A nebo prostě jen obyčejná recenze, třeba stativu který váží 770 gramů a stojí pár korun…

Prostě nápadů by bylo, skutečné napsání pokulhává.

Proto jsem si řekl, že si zkusím jednou týdně najít čas, zapnout časovač na hodinu a něco prostě sepsat, na libovolný téma. Někoho to třeba zaujme a prečte si to. A když ne, tak me i tak baví, když po letech narazím na svoje starý zapomenutý výtvory.

No každopádně, já jsem si dodnes pořádně asi nezvykl na klávesnici na novém MacBooku, jak už jsem ostatně psal v mých zkušenostech po pár dnech používání. A právě takový delší texty mi v tom třeba pomohou…

A to tedy bude téma tohoto článku. Sice už je 9. ledna, a jeden článek už by tak měl být venku, butfakit.

Klávesnice na 2016 a 2017 MacBooku Pro

Popravdě řečeno, názorů na novou klávesnici jsem četl před koupí mnoho, spíš v negativnějším duchu, ale moc mě to netrápilo. Zastávám totiž názor, že rozložení kláves, zdvih, odpich, že ono je to jedno, protože člověk si dřív nebo později zvykne na cokoliv. Jenomže já snad asi stárnu, nebo co.

Respektive, asi se na tu klávesnici zvyknout dá. Je ale pár věcí, kterou to dost brzdí. Zaprvé střídám klávesnici na samotném MacBooku se starší Apple Wired klávesnicí. Rozložení je sice stejné, ale velikost kláves, jejich zdvih a průchod se liší. Apple klávesnice byly od roku asi 2010 do 2016 vesměs všude stejné. Tiché, pohodlné, zdvih několik milimetrů, stačilo zmáčknout kdekoliv. Klávesnice na nových MB a MB Pro je pravý opak:

Hlučnost. Ta klávesnice je hlučná. Osobně chuť něco vůbec psát chytnu pozdě večer a pokud je v ještě někdo v pokoji, kdo se nedejbože snaží spát, tak psání nepřipadá v úvahu. A nejen psání, ale obecně i sahání na klávesnici. Hluk je opravdu nepříjemně rušivý. A nejen doma, ale třeba i ve škole na přednášce nebo snad v knihovně. Na starém MacBooku jsem dokázal přepnout do stealth módu a psát hodně potichu. Každý stisk klávesy se dal udělat pomalu, v klidu a průběh byl hodně do měkka.

Nová klávesnice naopak vyžaduje přesné a rychlé údery, ideálně do středu jednotlivých kláves. Pocitově se to snad blíží i psaní na displeji – zdvih je tak nízký, že klávesa je okamžitě na tvrdém a hlasitém doraz, a mám z toho v prstech podobný pocit, jako když píšu delší komentář třeba na iPadu, i když tady pořád zůstává hmatová odezva. Ale potichu psát nejde, když začnu klávesy namačkávat opatrně a pomalu, tak se často stane, že se stisk klávesy vůbec nezaregistruje.

Věc, kterou ale Applu neodpustím nikdy je roztažení šipek doleva a doprava na velikost celé klávesy (předtím měly poloviční velikost a dali se najistotu nahmatat po slepu). Teď když potřebuju někam posouvat kurzor, tak se vždycky na ty šipky musím podívat, abych zmáčkl tu správnou, a je to hrůza. V to, že by Apple vrátil zpět původní layout ani nedoufám, při pohledu na všechno nové klávesnice, MacBooky (Pro) je jasné, že toto je na nějakou dobu nový standard.

Poslední neduh této klávesnice je, že stačí jedna řasa, chlup nebo smítko a už ani přesně mířený stisk doprostřed klávesy nemusí stačit na to, aby se stisk zaregistroval. Potom pomůže už jen stlačený vzduch a profouknutí. Apple na to má dokonce i doporučený postup, jak tohle profouknutí dělat. Většinou ale stačí celý notebook postavit svisle a problémovou klávesu párkrát za sebou zmáčknout a ono to smetí nakonec vypadne, ale je to nepříjemnost, které se na staré klávesnici nestávala zdaleka tak často.

Celkově jsem s novým MacBookem velmi spokojený, ale po půl roce je klávesnice poslední věc, se kterou jsem se nějak nenaučil úplně žít, ale snad už to za dalších šest měsíců bude lepší.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.