Zkušenosti s nejlevnější 4K televizí Changhong UHD43E6000ISN

Letos se mi podařilo koupit použitou Apple TV 4K (jen za $95!), kterou jsem v Park City používal jako přehrávač Netflixu, YouTube a pro streamování hudby z mobilu do televize. No, z Park City jsem odjel, ale Apple TV mi zůstala.

Proto jsem začal pokukovat po nějaké televizi. Doma mám kompletní domácí kino (FullHD projektor, 5.1 zvuk) a na můj studentský byt se mi nechtělo kupovat televizi za 10+ tisíc, abych se párkrát týdně kouknul na pár epizod (Přátele na usnutí si můžu pustit klidně i z telefonu). Jinak jsem se na seriály koukal klidně na iPadu Mini, případně z 24“ monitoru. Nejsem v tomhle ohledu nijak náročný, ale když jsem takhle loni zkouknul celé Stranger Things a potom si je pustil znova doma na projektoru (130“ obraz), tak to přecejen byl zcela jiný a mnohem lepší zážitek, než na 7“ tabletu. A od té doby jsem žil s tím, že ta velká úhlopříčka má přecejen něco do sebe (to jsem mohl tušit i dřív, přecejen ten projektor jedu už přes 8 let :D).

No tak jsem pořád po těch televizích pokukoval a zajímalo mě jedno jediné – cena. Jestli bude mít nebo nebude mít HDR? Jestli bude mít 38, 40 nebo 43 palců? To mi bylo v podstatě úplně jedno. Všechno je totiž skoro 2x tolik co má můj monitor a funkce ostatní totiž bude dodávat právě Apple TV a televize samotná je potom jenom „monitor“. To už asi i tušíte, že k televizi nikdy nebude připojená anténa ani kabelovka a jestli umí DVB-T2 (to je to, co se teď tak hodně řeší, ne?) mi bylo ukradený už úplně zcela.

Nejlevnější 4K televize byly v říjnu 2018 od 8000 Kč a nahoru, a to od značek, o kterých jsem slyšel jenom hodně okrajově. Těch 8 tisíc bylo navíc zhruba tak maximum, co bych za to byl asi ochotný dát. No a potom jsem si tak proklikával záložky („Mall 4K TV, od nejlevnějších“ apod.) a za 6990,- vyskočila televize, tentokrát od značky, o které jsem pro změnu v životě vůbec neslyšel: CHiQ. To už jsem si řekl, že asi stojí za vyzkoušení a hned druhý den jsem si na byt vezl 43palcovou televizi Changhong UHD43E6000ISN.

No ve zkratce: Z televize jsem docela nadšený. Obraz je super (krásně jemný, jak jinak). U stejně velké FullHD televize jsou ty pixely prostě vidět. U 4K už vidět nejsou a dělá to obrovský rozdíl. Podsvícení je relativně rovnoměrné, v tmavých scénách je sice vidět lehce světlejší část vlevo dole, ale rozhodně nic co by mě trápilo, a už vůbec ne u televize za tuto cenu.

Televize jde kompletně ovládat ovladačem od Apple TV, jediné co se mi nepovedlo zprovoznit je vypnutí televize při uspání samotné Apple TV.

Zvuk je klasický televizní, časem asi vyřeším nějakým soundbarem (víc do paneláku asi nemá smysl).

Po vybalení jsem nemusel nastavovat skoro nic, jen jsem si přizpůsobil barvy obsahu a ostrost obrazu. A ještě malá poznámka k poměru stran, pokud by to někomu pomohlo: Při poměru stran nastaveném na 16:9 byl obraz lehce ořízlý (odhadem možná 50-100 pixelů z každé strany), po nastavení poměru stran na PTP (Pixel-To-Pixel) už jsou ale všechny pixely tam, kde mají být.

Nožičky jsou z kovu a stabilní – co jsem si totiž před koupí nezměřil byl rozměr komody, na které mi televize stojí s rezervou asi půl centimetru z každé strany; ale televize stojí naprosto stabilně.

Co se týká vstupů a výstupů, tak mě hodně překvapilo, že je všeho dostatek – několik HDMI portů, nějaký vstupy na antény nebo co, LAN port, dvě USB, výstup na sluchátka, cinch vstup, výstup na optický zvuk, a dokonce i legacy SCART vstup. Sám sice využiju max. dvě HDMI, ale

No a pokud by někdo váhal, co se týká rozdílu mezi FullHD (1920×1080) a 4K (3840×2160) obsahem. Na této malé uhlopříčce není rozdíl nijak výrazně vidět. Na Netflixu je toho ve 4K docela hodně a třeba takový Breaking Bad nebo Stranger Things ve 4K jsou boží. Ale i kvalitní FullHD obsah vypadá hodně dobře; a když se na to člověk soustředí, tak je tam zřetelná mírná ztráta ostrosti oproti 4K videu; ale člověk se musí snažit ten rozdíl vidět.

Leave a Reply

Your email address will not be published.