Zkušenosti s nejlevnější 4K televizí Changhong UHD43E6000ISN

Letos se mi podařilo na eBay vydražit použitou Apple TV 4K jen za $85, kterou jsem v Park City používal jako přehrávač Netflixu, YouTube a pro streamování hudby z mobilu do televize. No, z Park City jsem na konci léta zase odjel, ale Apple TV mi zůstala.

K čemu televizi?

Proto jsem začal pokukovat po nějaké televizi. Doma mám kompletní domácí kino (FullHD projektor, 5.1 zvuk) a na můj studentský byt se mi nechtělo kupovat televizi za 10+ tisíc, abych se párkrát týdně kouknul na pár epizod (Přátele na usnutí si můžu pustit klidně i z telefonu). Jinak jsem se na seriály koukal klidně na iPadu Mini, případně z 24“ monitoru. Nejsem v tomhle ohledu nijak náročný, ale když jsem takhle loni zkouknul celé Stranger Things a potom si je pustil znova doma na projektoru (130“ obraz), tak to přecejen byl zcela jiný (mnohem lepší) zážitek, než na 7“ tabletu. A od té doby jsem žil s tím, že ta velká úhlopříčka má přecejen něco do sebe (to jsem mohl tušit i dřív, přecejen ten projektor jedu už přes 8 let :D).

No tak jsem pořád po těch televizích pokukoval a zajímalo mě jedno jediné – cena. Jestli bude mít nebo nebude mít HDR? Jestli bude mít 38, 40 nebo 43 palců? To mi bylo v podstatě úplně jedno. Všechno je totiž skoro 2x tolik co má můj monitor, a všechny ostatní funkce bude dodávat právě Apple TV. Televize samotná je potom jenom „monitor“. To už asi i tušíte, že k televizi nikdy nebude připojená anténa ani kabelovka a jestli umí DVB-T2 (to je to, co se teď tak hodně řeší, ne?) mi bylo ukradený už úplně zcela.

Nejlevnější 4K televize vůbec

Nejlevnější 4K televize byly v říjnu 2018 od 8000 Kč a nahoru, a to od značek, o kterých jsem slyšel jenom hodně okrajově. Těch 8 tisíc bylo navíc zhruba tak maximum, co bych za to byl asi ochotný dát, ale v tu dobu ne za televize pochybných značek. No a potom jsem si tak proklikával záložky („Mall 4K TV, od nejlevnějších“ apod.) a za 6990,- vyskočila televize, tentokrát od značky, o které jsem v životě neslyšel: CHiQ. To už jsem si řekl, že asi stojí za vyzkoušení a hned druhý den jsem si na byt vezl 43palcovou televizi Changhong UHD43E6000ISN.

Zkušenosti a dojmy

Pro pořádek předem dodám:

 • SD = 576p = 720×576 px
 • HD Ready = 720p = 1280×720 px
 • Full HD = 1080p = 1920x1080px
 • UHD/4K = 2160p = 3840x2160p

No ve zkratce: Z televize jsem docela nadšený.

Obraz je super (krásně jemný, jak jinak). U stejně velké FullHD televize jsou ty pixely někdy prostě vidět. U 4K už vidět nejsou nikdy, a dělá to obrovský rozdíl. Je to jako mít vedle sebe iPhone 3Gs a iPhone 4. Spousta lidí tvrdí, že na takto malých úhlopříčkách při běžných pozorovacích vzdalenostech nelze rozdíl 4K vs FullHD rozeznat, z mojí zkušenosti rozdíl ovšem vidět je, což je jeden z hlavních důvodů, proč přes požadavek na 4K u mě nejel vlak, navzdory tomu, že úplně všchno mám maximálně ve FullHD.

Televize asi ani nemá vyhlazování obrazu (dopočítávání chybějících snímků do 60 Hz z např. 23,976 fps zdroje). Za mne mi to tam vůbec nechybí, mám zkušenost s TruMotion na hodně drahé LG televizi, kde potom precizně vymasterovaný film vypadá jako laciná telenovela. Osobně jsem citlivý i na drobné artefakty, které to při dopočítávání vytváří (je to typ artefaktů, který normální člověk neuvidí když mu je 3x po sobě ukážete, ale práce s videem a hraní si s hračkama jako Twixtor, kdysi oblíbený plugin pro falešné slow-motion – tedy právě pro dopočítávání chybějících snímků, vás poznamená).

Podsvícení je relativně rovnoměrné, v tmavých scénách je sice vidět lehce světlejší část vlevo dole, ale rozhodně nic co by mě trápilo, a už vůbec ne u televize za tuto cenu. Černá je opět velmi ucházející, bohužel mám tu smůlu, že můžu přímo porovnávat s FullHD OLED televizí, takže v tomto srovnání to nevyjde nikdy dobře, ale na „takovýto domácí koukání“? Úplně v pohodě.

Pozorovací úhly ze stran jsou dobré (ne nejlepší), při pohledu zespoda je to o něco horší, ale dá se to snadno vyřešit správnou polohou televize, není to žádná tragédie jako kdysi třeba první TN LCD monitory.

Zvuk je klasický televizní, nenadchne ani neurazí. Časem to asi vyřeším nějakým soundbarem (víc do paneláku asi nemá smysl). V USA jsem měl LG SK1, což se koukám že je nejlevnější (značkový) soundbar vůbec, ale oproti televiznímu zvuku to bylo jako nebe a dudy, bohužel nakonec se mi nevešel do kufru a ještě před odjezdem jsem jej prodal.

Co se týká vstupů a výstupů, tak mě hodně překvapilo (vzhledem k ceně), že je všeho dostatek – několik HDMI portů, nějaký vstupy na antény (nebo co), LAN port, dvě USB, výstup na sluchátka, cinch vstup, výstup na optický zvuk, a dokonce i legacy SCART vstup. Sám sice využiju max. dvě HDMI, ale hodí se to! Plus to umí i WiFi.

Nožičky jsou z kovu a stabilní – co jsem si totiž před koupí nezměřil, byl rozměr komody, na které mi televize stojí. Stojí tam s rezervou asi půl centimetru z každé strany; ale televize stojí naprosto stabilně.

Nastavení televize a spolupráce s Apple TV

Po vybalení jsem nemusel nastavovat skoro nic, jen jsem si přizpůsobil barvy obsahu a ostrost obrazu. A ještě malá poznámka k poměru stran, pokud by to někomu pomohlo: Při poměru stran nastaveném na 16:9 byl obraz lehce ořízlý (odhadem chybělo možná 50-100 pixelů z každé strany), po nastavení poměru stran na PTP (Pixel-To-Pixel) už jsou ale všechny pixely tam, kde mají být.

Televize jde kompletně ovládat ovladačem od Apple TV, jediné co se muselo zprovoznit extra bylo vypnutí televize při uspání samotné Apple TV (je potřeba v nastavení HDMI_CEC povolit defaultně vypnuté Auto Standby).

Nožičky jsou z kovu a stabilní – co jsem si totiž před koupí nezměřil, byl rozměr komody, na které mi televize stojí. Stojí tam s rezervou asi půl centimetru z každé strany; ale televize stojí naprosto stabilně.

Full HD vs 4K obsah

No a pokud by někdo váhal, co se týká rozdílu mezi FullHD (1920×1080) a 4K (3840×2160) obsahem…

Na této malé uhlopříčce není rozdíl nijak výrazně vidět (jako by tomu asi bylo např. u monster televizí nad 60 palců).

Na Netflixu je toho ve 4K docela hodně a třeba takový Breaking Bad nebo Stranger Things ve 4K jsou boží. Ale i kvalitní FullHD obsah vypadá hodně dobře; a když se na to člověk soustředí, tak je tam zřetelná mírná ztráta ostrosti oproti 4K videu.

Rozhodně nemusíte nutně začít všechno shánět ve 2160p, ten rozdíl je řádově menší, než kdysi SD obsah na FullHD televizích, kde byl přechod ze zdrojového 576p videa na 720-1080p brutálním krokem k lepšímu.

U přechodu z 1080p (FullHD) na 2160p (4K) je tento rozdíl spíš jen decentní a musíte se snažit ho vidět. Možná půjdu i tak daleko, že řeknu, že lepší zážitek bude z kvalitního FullHD zdroje, než z prasácky zkomprimovaného 4K.

Takže suma sumárum, za mne mohu jako „zobrazovač pro nenáročné“ doporučit.

7 Replies to “Zkušenosti s nejlevnější 4K televizí Changhong UHD43E6000ISN”

 1. jak je na tom prosím tento televizor s inteligentním dopočítávání mezisnímků ? umí dopočítávat z těch běžných 25-30fps na řekněme 60 nebo 120fps pro absolutní plynulost obrazu ?

  A ještě jeden upřesňující dotaz, pokud vypnete hdmi zařízení a televizor hlásít že chybí vstup, umí se automaticky po nějaké době sám vypnout aniž by toto hlášení zobrazoval dál hodiny v kuse a žral energii ? :-)

  Děkuji za upřesnění.

 2. 1) ja tuhle funkci nemam rad, proto ji vzdy vypinam (na jinych televizich), tady z vyroby nebyla zapla a ani nevim, jestli tam je (?)
  2) nevim jestli to jde nastavit, ale zrovna vcera jsem prepojoval HDMI kabel a hlaska o chybejicim vstupu tam behala asi hodinu nez jsem to vypnul rucne, takze spis neumi nez umi. Podle druhu HDMI zarizeni ale lze TV vypnout pres hdmi, jakmile dam ke spanku Apple TV, televize se spolu s ni vypne

 3. aha, tak to jsem nevedel ze to jde pres hdmi uspat, to urcite prozkoumam :-) Dekuju za tip, mohu vas obtezovat jeste z jednim dotazem ? jakou verzi HbbTV specifikace televizor vlastne podporuje, je to už verze 2.0 (2.0.1, 2.0.2) nebo nějaká strarší (1.5, 1.0) ? Odvíjí se od toho podpora kodeků a řady dalších možností ve specifikaci.

 4. Tak jsem proklikal cele menu, ale bohuzel jsem verzi nikde nenasel. Nasel jsem aspon tu funkci automatickeho uspani, ktera tam teda je, akorat nejkratsi mozny cas uspani je u ni 4 hodiny. :)

 5. Dobrý den,
  napsal by jste mi prosím rozteč těch nožiček :-) Mám podobný problém a nerad bych nastavoval komodu.

 6. Dobrý den.
  1) Funguje na této televizi DLNA, tedy je TV schopna přehrávat z domácího serveru?
  2) Jaké formáty a kódování podporuje? Mám většinu domácího videa v divx, které např. nové tv od Samsungu již nepodporují.
  3) Umí nahrávat na připojený HDD (flash kartu)?
  Díky.

Leave a Reply

Your email address will not be published.