by

Amazon Kindle 3 – zkušenosti (doplněno)

Je to přesně týden, co mi ve schránce přistála čtečka od Amazonu, poslední Kindle 3 ve WiFi verzi. Pokud náhodou nevíte, co to vůbec je, tak doporučuji článku třeba u Radka Hulána nebo na Pina.cz.

Než jsem odjel do USA, zamanul jsem si, že budu číst víc v angličtině. Protože jsem od přírody líný chodit někde po obchodech a kupovat knihy, nebo nedejbože sedět u počítače a nakupovat je na Amazonu, a pak čekat, než se uráčí doplazit do mé schránky, usoudil jsem, že Kindle by mohl elegatně vyřešit všechny tyto problémy.

Proto jsem ho objednal, (docela bez přemýšlení) asi 5 minut poté, co se na Amazonu objevila hláška “in stock” (předtím se na něj muselo čekat, a jak už jsem psal, to já nerad). Využil jsem taky nějaké promo akce, a za next-business-day shipping jsem zaplatil jen $4 namísto obvyklých asi dvaceti. Celkem mě tedy čtečka vyšla na $143, v té době na něco okolo 2 680 Kč. A fakt, hned druhý týden se v trackingu balíčku objevilo, že byl doručen. Hned jsem tedy nastartoval čtyřkolku a jel si ho vyzvednout (ne na poštu, žiju tady na farmě a k poštovní schránce to je docela daleko. Nebo ani není, ale na čtyřkolce je to rozhodně rychlejší).

Kindle přišel v docela malé krabičce, kde je jen rychlý návod (kompletní je v Kindle), USB kabel, redukce na USB ze zásuvky a samotná čtečka. Mimochodem nevím, proč je tolik povyku kvůli tomu, že Amazon i do Evropy posílá americkou redukci, když jde o úplně normální USB kabel, takže se Kindle dá nabíjet z počítače. Je sice fakt, že ta redukce má výstup 0.85A (oproti 0.5A z počítače), takže nabíjení je z ní o něco rychlejší, ale toto nemá smysl řešit. Troufl bych si s plně nabitou čtečkou odjet na dvoutýdenní dovolenou i bez kabelu na nabíjení – a na dovolených já čtu opravdu hodně, ale o tom později. Jinak kabel je klasický microUSB, tj. třeba takový, jaký dává Western Digital ke svým novým přenosným diskům Passport.

Zpracování je výborné a nemám k němu výtky. Povrch je z matného zdrsněného plastu, který je příjemný na dotek a pravděpodobně celkem odolný vůči drobným škrábancům. Kindle je relativně drobný a vejde se mi třeba i do zadní kapsy u riflí. V každém případě bych doporučil invisibleShield fólii na diplej (nebo celé tělo čtečky), protože ten (displej) se netváří moc odolně vůči škrábancům. Pokud čtečku hodláte nosit taky v batohu, kde do ní budou narážet další věci, pouzdro je nutností. Já jsem sehnal jedno pěkné kožené za $16 na eBay, ale např. na DealExtreme najdete pouzdra už od $10 (poštovné je zdarma).

A teď už k těm praktickým zkušenostem.

První a nejdůležitější věc je displej. Ten není úplně bílý, ale lehce do šedožluta, což ale není problém a čte se na něm velmi dobře. Zblízka můžete pozorovat jednotlivé pixely, ale při čtení z běžné vzdálenosti si jich nevšimnete. Displej je relativně malý, menší než malý paperback, ale tohle považuju za výhodu, protože celá čtečka se vejde do kapsy (viz výše)! Dojel bus na zastávku? Prostě zamknete, strčíte do kapsy a můžete jít. Je to taková drobnost, ale celkem potěší. :-) Překreslování stránek je tak rychlé, že to nebudete považovat za problém (i když to zaregistrujete). Více ve videu na konci článku.

Protože čtu knihy v angličtině, hodně se mi líbí zabudovaný slovník. Pokud neznám nějaké slovo, které si nedokážu domyslet nebo ho považuji za důležité, jednoduše k němu najedu kurzorem a hned se mi zobrazí jeho definice, případně lze doinstalovat český slovník.

Často taky používám funkci pro zvýraznění textu, přičemž všechny označené pasáže si můžete potom zobrazit najednou, případne si je stáhnou z Kindlu v *.txt formátu. Stejně tak lze dělat záložky, toho ale moc nevyužívám (spíš vůbec :-)).

Na Kindle jsem se začátku četl knihy zkonvertované do mobi fomátu, potom jsem ale zlenivěl a rozhodl se vyzkoučet Amazon Store. Nákup knihy je velice pohodlný. Přímo v Kindle si knihu najdete, přečtete si recenze od uživatelů, stáhnete si ukázku a pokud se Vám ukázka líbí, rovnou z ní můžete koupit celou knihu. Ta se Vám za několik minut objeví v Kindle a můžete číst.

Toto považuju za obrovskou výhodu, protože já čtu knihy hlavně na dovolených (teda, co mám Kindle, tak čtu skoro každý den) a často se mi stává, že v půlce dovolené mám všechno dočteno, nezávisle na tom, kolik knih jsem si přivezl. Takhle stačí v kempu sednout na kolo, dojet ke vrátnici, kde je WiFi hotspot, a čtivo jednoduše dokoupit.

Je tedy fakt, že obsah je jenom v angličtině, což bude pro většinu lidí problém, ale jakmile začnete číst v angličtině, tak si to nebudete moct vynachválit. Ale ani s češtinou nemusíte nad Kindlem lámat hůl. Prostě napíšete kamarádovi, který se nudí v Česku, aby Vám nějakou tu knihu našel, zkonvertoval do mobi formátu a poslal na Váš Kindle email. Určitě to bude pořád jednodušší, než v Chorvatsku shánět českou nebo anglickou četbu. :-)

Platba probíhá přes platební kartu, kterou si můžete nastavit ve webovém rozhraní Amazonu. Není problém nakupovat s českou kartou. Co do pohodlnosti, je to dokonce pohodlnější než nákup aplikací na iPhone v AppStore (a to díky tomu, že nemusíte po každém nákupu psát heslo).

Abych to shrnul – já jsem chtěl číst knihy a jsem naprosto spokojený. Webový prohlížeč je spíše nepoužitelná nouzovka (u plné verze Facebooku Kindle často úplně zatuhne), přehrávač jsem nezkoušel. Pohodlné prohlížení Kindle-neoptimalizovaných PDF si taky moc nedokážu představit.

PS: Teď mě ještě napadlo, že na čtečce lze nastavit heslo pro odemčení (a automatické zamčení po x-minutách nečinnosti). Taková drobnost, ale potěší. :-)

Spoustu dalších informací a tipů ke Kindle 3 najdete na webu Martina Pilného.

Fotky (můžete přes celou obrazovku):

Video:

Write a Comment

Comment

  1. Poruchovost netusim, ale cetl jsem, ze Amazon to meni kus za kus bez kecu, takze pripadna reklamace by stala akorat to postovne do USA (+- $20?)