by

Je výhodnější prodej knih přes Knihobot, nebo Trhknih? + zkušenosti s obojím

tl:dr; Na 108 ks prodaných knihách byl výhodnější Knihobot. A to konkrétně o: 538 Kč (víc), a zhruba o 18 hodin práce (méně).

Už jsou to asi tři roky, co se se sourozenci zbavujeme starých knih. Učebnice z gymplu a z vysoké, knihy použité při studiu, literatura faktu, self-help ezo knihy (typu Čtyři dohody, Kiyosaki atd.), hodně knížek o focení, výcviku psů, o pokeru, o karate, různý autobiografie, a z nějaké části i klasická literatura. Prostě věci z mládí, všechno, co jsme za posledních 15 let četli a usoudili, že už znova určitě číst nebudeme. A teď akorát, jak se těch knih zbavit? Na Aukru se mi to moc prodávat nechtělo, protože to moc nedává smysl – mega práce s vystavováním, a pak to stejně nikdo nekupuje.

Trhknih – trh knih a co to je?

Pak jsem nějak narazil na Trhknih.cz, který bych osobně nazval takovým „bazošem na steroidech“, který je čistě zaměřený na prodej a nákup použitých knih.

Knížky tam sami naklikáte (v 99 % už tam existují, takže stačí napsat název nebo ISBN; jen u jediné – v té době dost nové – knihy jsem zakládal novou kartu), popíšete stav, ideálně i nafotíte, naceníte a čekáte, až si je někdo koupí.

Kupující potom zaplatí on-line, Trhknih si peníze vezme k sobě do úschovy, a jakmile kupující potvrdí převzetí knihy, tak Vám Trhknih peníze proplatí na účet. Všechno je pěkně udělané, při zaslání knihy poštou/Zásilkovnou zadáváte sledovací číslo, které si Trhknih hlídá a hned po doručení/vyzvednutí zásilky urguje kupujícího, aby potvrdil, že bylo všechno OK. Nedochází tak ke zbytečným prostojům, jako třeba na Aukru.

Za tohle všechno si Trhknih bere 15% (resp. 15 %, minimálně však 11 Kč) provizi z ceny prodané knihy.

V začátcích jsme na Trhknih nasypali docela dost knih, a pomalu se začaly prodávat. Bylo s tím ale pořád dost práce. Časem to došlo do stavu, kdy mě jednání s kupujícími natolik vysilovalo, že jsem nabídky z Trhknih stáhl (viz dále).

V té době jsem zároveň objevil Knihobot, což je zdánlivě podobná služba.

A co je Knihobot?

Knihobot je služba, která knihy od Vás převezme, nafotí, nacení, a zalistuje na svém e-shopu, kde je sami prodávájí. Vy neřešíte vůbec nic, kromě prvotního předání knih. Vezme si za to také svůj podíl, který je pochopitelně o dost vyšší: 40 % z ceny knihy, a k tomu fixně 29 Kč.

My jsme tam na zkoušku poprvé poslali dvě bedny knih (66 kusů). To proběhlo naprosto bezproblémově: knihy jsem nafotil, oni řekli „jo, bereme je všechny“, poslali si DPD svoz (už to je retailová value 400-500 Kč), kterému jsem předal dvě krabice po 20 kg. Knihobot je přijal, protřídil, nafotil, vystavil a začal prodávat. To bylo koncem roku 2021. Knihy postupně mizely, každé 2-3 měsíce chodily nějaký kačky, a my jsme se vůbec o nic nestarali. Osm kusů se nakonec vůbec neprodalo a byly vyřazeny z prodeje.

Takže jsem si říkal – super, zbavili jsme se toho, byly z toho nějaký drobný, a hlavně s nula starostmi.

Přece jen mi ale hlavou vrtala jedna věc: o kolik peněz jsem se připravil tím, že jsem si ty knihy neprodal sám přes Trhknih? Přece jen jejich provize (40 % + 29 Kč) je o dost větší, než 15 % na Trhuknih.

Knihobot má skvělou stránku Moje knihy, kde můžete sledovat stav všech knih, které jste jim kdy poslali. Já jsem tam průběžně sledoval, co prodali a za kolik. Byly totiž knihy, který Knihobot prodal třeba za osm stovek, kde jsem si říkal, že „to je dost peněz za jednu knížku“. Já jsem z toho dostal 450 Kč, na Trhuknih jsem z toho býval mohl mít skoro 700! Akorát teda pak jsem se podíval na Trhknih, a tam se ta kniha nikdy neprodala za víc jak 400 Kč. Takže tady jsem byl očividně v plusu, byly zase ale knížky, kde jsem měl svůj knihobotí profit třeba 30 Kč (nebo i míň), které se ale na Trhuknih historicky prodávaly třeba i kolem 150 Kč…

Letos jsme do Knihobotu vyslali další dvě bedny knih, tentokrát 78 kusů. Vcelku dost se jich prodalo během prvních tří měsíců a celkový počet prodaných knih tak přeskočil 100 kusů, a to už jsem začal být zase zvědavý, kolik jsem „byl býval mohl mít, kdybych je prodal na Trhknihu sám“.

Vystavit, prodat, zabalit a odeslat knihu svépomocí taky není zadarmo

Protože pokud uvážíme bezproblémového kupujícího, pořád musím každou knihu vzít, zalistovat ji na Trhuknih, popsat stav, ideálně i nafotit, protože nabídky s fotkou mají na Trhuknih přednostní řazení… Taky ty knížky někde musím v mezičase skladovat, jak už jsem psal, na Knihobot jsme vypravili už nějakých 90 kg knih, a to je pro představu 4-6 větších krabic. To někde musíte skladovat, musíte mít přehled co je v které krabici, a zavazí to jinému bordelu, který byste mohli uskladnit místo toho. :D

A na závěr klasika, zabalit, naťukat do Zásilkovny, nalepit štítek, předat na podacím místě, a naťukat sledovací číslo na Trhuknih. To taky stojí nějaký čas a materiál.

Poslední drobný neduh Trhuknih je, že inzerát tam má neomezenou platnost. Což vedlo k tomu, že mi jednoho dne přišel email, že paní zakoupila knížku. Tam jsem jí musel napsat, že se omlouvám, ale ta kniha tam je vystavená rok, a já už ji nemůžu najít (skončila buď v knihobudce nebo na Knihobotu, už nevím).

Znovu jen zdůrazním, nijak nehaním Trhknih, je to skvěle udělána služba pro její účel, kde si člověk chce knihy prodávat, balit a posílat sám. Jen poukazuju na to, že když těch knížek k prodeji máte víc (tak nad 15-20), tak už se čas strávený s každým jedním kouskem nasčítá, a v ten moment se možná vyplatí to přenechat někomu jinému.

A co je teda výhodnější, Trhknih, nebo Knihobot?

A teď už se teda KONEČNĚ dostávám k tomu, o čem jsem chtěl psát:

Já jsem chtěl vědět – čistě pro potěšení mého zvědavého já – jestli jsem prodělal/vydělal, a případně kolik, tím, že jsem celý prodej nechal Knihobotu, s tím, že si nechají podstatně větší provizi, než kdybych je sám prodával přes Trhknih.

A zajímalo mě to i z toho důvodu, že to je věc, která jde snadno zpětně zjistit.

Trhknih totiž u každé knížky má vypsanou kompletní historii prodejů včetně cen. Tzn. můžu se podívat na knížku, a vidím, že tahle knížka se v minulosti prodala 30x; u každého prodeje je potom datum a tehdejší prodejní cena. Je tam pěkný graf, který jinak slouží k tomu, abyste při prodeji mohli knížku adekvátně nacenit a měli obrázek, co můžete očekávat. Vidíte kolikrát a za kolik se prodala v minulosti, vidíte, kolik lidi na ni má aktuálně nastaveného hlídacího psa, a vidíte kolik lidí ji zrovna nabízí a za jaké ceny. Snadno se tak dá vydedukovat cena, za kterou knihu prodáte rychle; cena, ze kterou ji asi prodáte, pokud nespěcháte atd.

Knihobot má zase už zmíněný přehled Moje knihy, kde vidíte každou jednu knihu, kterou jste tam poslali, za kolik ji oni prodali; nebo zda je stále v nabídce, a za kolik. Potom je tam stránka Vyúčtování, kde vidíte už prodané knihy, kde je uvedená cenu, za kterou knihu oni prodali (cena, kterou kupující zaplatil), a potom vedle váš „čistý zisk“, což je ta prodejní cena minus 40 % a minus 29 Kč fixně.

Metodologie srovnání

Asi nejvíc fér pro srovnání je použít průměrnou historickou cenu z Trhuknih (sníženou o 15 %) a tu porovnat s čistým profitem z Knihobotu. To dá asi nejreálnější obrázek toho, kolik jsem za stejnou knížku mohl na Trhuknih získat, kdybych ji prodal tam.

Píšu „asi nejreálnější“, protože z mých zkušeností prodeje na Trhuknih, tak když bych cenu napálil a chtěl ji prodat za nejvyšší cenu, za kterou se podle jejich grafu historicky prodala, tak ji neprodám, nebo to bude trvat rok. Ta maximální cena je totiž často z důvodu vzácnosti knihy – typicky jde o knihy podepsané autorem; nebo některý knížky na trhu vůbec několik let nebyly (ani nové, ani na bazarech). Potom se ale kniha znova objeví (dotisk, nebo ji prostě nabídnou tři lidi zaráz) a ceny sletí dolů. Prostě nelze realisticky očekávat, že budete opakovaně prodávat knihy za nejvyšší historické ceny z Trhuknih.

Ta průměrná cena je z mojí zkušenosti „jo, časem se to prodá“, většinou proto, že lidi často radši vezmou knížku s osobním předáním od někoho ze stejného města, i když je o 30 Kč dražší než od někoho jiného a platit poštu. I když ty osobní předání… no, na konci se k tomu ještě dostanu… :D

Pak můžeme pracovat s historicky nejnižší cenou, za kterou se kniha prodala. To je cena, za kterou se ta knížka většinou prodá na Trhuknih relativně rychle (do měsíce). Já na těch knížkách nikdy nechci trhnout, primárně mi jde o to se jí zbavit s co nejmenším oprcem, aby nezavazela doma. Pokud stejnou knihu zrovna nikdo nenabízí, tak vezmu historický průměr; a pokud ji někdo už nabízí, tak vezmu nejnižší cenu, tu ještě snížím o 10 % a knihu vystavím. Tzn. když tu knihu pak někdo shání a jde vyloženě po ceně, je to ta moje kniha, která se prodá ze všech vystavených jako první. To mám opakovaně vyzkoušený, že zhruba do měsíce je kniha pryč.

Každopádně pro účely tohoto srovnání jsem vzal:
– můj čistý profit z knihobotu u každé knížky
– průměrnou historickou cenu z Trhuknih, sníženou o 15 %

A tyhle dvě čísla jsem šel porovnávat, pro každou knihu a celkově. A byl jsem zvědavý.

Vsuvka: Na Knihobotu se mnohem líp prodává cizojazyčná literatura. Zahraniční knížky většinou na Trhuknih nejsou vůbec zalistované (to ISBN tam nemá svoji stránku, musel bych ji vytvořit sám); a pokud už ano, tak se nikdy neprodaly, nebo se prodaly jenom v jednom kuse. Na Knihobotu naopak cizojazyčné knížky dost jedou a prodávají se rychle. U mě tyto zahraniční knížky tvoří a tvořily docela velký podíl (cca 1/4 všech knih, viz dále).

Pokud se na Trhuknih nějaká taková cizojazyčná knížka vůbec nikdy neprodala, tak jsem v tomto případě počítal, že zisk na Trhuknih byl 0 Kč; protože vím, že takovou knihu bych tam prostě horkotěžko prodával, pokud vůbec. To jsou položky, kde je to vždy ve prospěch Knihobotu.

Každopádně tyhle dvě ceny jsem od sebe odečítal, a byl zvědavý, jestli vyhraje Trhknih, nebo Knihobot.

A jaká byla moje hypotéza? Celou dobu jsem si tak nějak myslel, že asi čistě v penězích prodejem na Knihobotu prodělávám.

40 % provize a 29 Kč fix znamená u knížky za 100 Kč provizi pro mě jenom 31 Kč. Je i pár knížek, které Knihobot prodal za 50 Kč, a já z nich měl profit 1 Kč/kus. Nicméně vzhledem k už popsaným značným časovým a materiálním nárokům při DIY prodeji v desítkách kusů jsem si říkal, že i kdybych takto celkově prodělal třeba 2000 Kč, pořád to je férový náklad za můj ušetřený čas.

Takže co teda vyšlo výhodněji?

Při srovnání historické průměrné ceny z Trhuknih (-15 %) a skutečného čistého zisku z Knihobotu a při celkovém počtu 108 prodaných knihách vydělal Knihobot o 534 Kč víc, než bych já dostal z Trhuknih, kdybych ty knížka prodával sám za historicky průměrné ceny.

To mě vcelku příjemně překvapilo. Znamená to, že jsem ušetřil mraky práce (dík, Knihobote) a ještě za to měl o 500 Kč navíc.

Teď mě ale zajímalo, v jakých hypotetických scénářích dokážu čísla otočit ve prospěch Trhuknih?

Best case scenario

Tohle je naprosto hypotetický scénář. Když se na Trhuknih něco prodá výrazně dráž než historicky ostatní kusy, tak je to z toho důvodu, že v ten moment je ta kniha na trhu vzácná a někdo ji hodně chce; druhý důvod je, že ta kniha může být podepsaná, nebo mít jiný prvek vzácnosti, který prostě moje exempláře mít nebudou.

Nebo je to výjimka, na což jsem narazil v jednom případě, kde na Trhuknih někdo prodal za 900 korun celou sérii čtyř knih. Na Trhuknih se to ale započítalo jako jeden prodej posedního dílu série. Někdo to koupil a v historii byl najednou spike, a kniha která do té doby se prodávala kolem tří stovek tam měla najednou záznam prodeje za 900 Kč. Najednou všichni napálili ceny, 600, 700, 800 korun za jednu knížku. Jsem na to koukal a říkal si, že je to celkem zvláštní, protože to byla kniha, kterou mi Knihobot prodal za 350 Kč. Až v komentářích bylo objasnění:

Každopádně čistě pro zábavu si to taky porovnáme: Kdybych z nějakého důvodu každou svoji knihu prodal za stejnou cenu, za jakou se historicky prodaly nejdráž na Trhuknih, tak bych by Trhknih (asi nepřekvapivě) vyhrál, a z knih bych vytěžil o 4350 Kč navíc oproti Knihobotu. Tady už by asi člověk byl v plusu i po započítání práce a materiálu na osobní rozesílání knížek. Ale vzhledem k tomu, jaká utopie to je to už to nebudu dál rozpitvávat, a ještě se podíváme na…

Scénář s použitím historicky nejnižších cen

Ani nechci psát „worst case scenario“, protože je to naopak. Pokud bych všechny knihy vystavil a prodal za historicky nejnižší ceny (dle statistik Trhuknih), tak se jich realisticky asi vcelku rychle zbavím. Nicméně za cenu toho, že Knihobot by mi za stejné knihy poslal o 3580 Kč víc.

To, že knihy prodáte sami a rychle vcelku ale neodmaže tu práci, která s tím pořád je: Že je mám někde uskladněný, že vím, co kde je, že to nikdo neodnese do knihobudky; když to někdo koupí, tak zabalit, podat zásilku, jít s tím na pobočku, strečka stojí prachy, izolepa stojí prachy, většinou to nejde ani dělat dávkově, takže vždy chodíte s jedním kouskem… A lidi platí jenom to poštovný, že jo.

Když těch knížek bylo 110 a s každou člověk stráví 10 minut (realisticky to ale bude o dost víc), tak to je 18 hodin (!) práce navíc.

Závěrem

Na závěr bych chtěl znova zdůraznit, že Trhknih je skvělá služba. Rád ji používám. Knížky tam docela často kupuju, a občas je tam prodávám, když mám jenom jednu, dvě, co jsem zrovna dočetl. Ale v okamžiku, kdy se rozhodnu pro velký úklid, a mám těch knih 20, 30, 50, 100, 200, … a řekl bych si, „Knihobot si bere moc velkou provizi, já si to radši prodám sám a ve výsledku na tom vydělám“, tak ne. Z mojí zkušenosti na tom prodělám (a prodělám na tom docela hodně). A to říkám jako někdo, kdo dokáže odbavovat balíčky řádově rychleji, než průměrný člověk, ať už co se týká podání nebo balení. (Mám doma termotiskárnu na poštovní etikety, highendový odvíječ lepicí pásky atd. No prostě rovnou bych si mohl otevřít malý eshop a z vybavení pro expedici balíků nemusel už nic dokupovat :D )

No a snad ještě obligátní disclaimer: to, že to takto vyšlo mně, neznamená, že to takto vyjde Vám. Nejsem žádný knihovník, který se podívá na knihu a hned ví, jakou má hodnotu. Chápu, že lidem, kteří se vyznají (nebo antikvariátům) se vyplatí inzerovat pouze na Trhuknih, protože znají hodnotu toho, co nabízí, a jsou ochotní si to vysedět (neženou se za okamžitým prodejem).

Do budoucna, když už jsem si s tímhle dal tu práci, tak Trhknih možná začnu používat víc. Těch beden doma ještě pár mám a pokud z 50 knih najdu pár, kde bude vidět, že by měli jít snadno prodat za dost peněz, tak je prodám sám a do Knihobotu pošlu až ten zbytek. Tohle jsem napsal ještě před „bonusem“ níže, a vypadá to, že tenhle přístup se vlastně nijak zásadně nevyplatí, dokonce i v situaci, kde bych měl křišťálovou kouli, by to bylo na hraně. Ale vždycky mám radost když něco prodám sám a můžu si na tiskárně vyjet etiketu, takže tam občas stejně něco hodím. 😂

Bonus: Random statistiky

  • Knihobot prodal 35 knih, které se na Trhknih historicky ani jednou neprodaly. Knihobot mi za tyto knihy poslal 1700 Kč. Nejlevnější prodali za 56 Kč (5 Kč pro mě), nejdražší za 360 Kč (187 Kč pro mě). 26 z těchto 35 knih bylo cizojazyčných, většina v angličtině.
  • Pokud těchto 35 knih vyřadíme z porovnání, tak bych z Trhknih teoreticky mohl mít za zbývajících 72 knih o 1150 Kč více, než z Knihobotu.
    • Z těchto 72 knih má celých 52 ks lepší prodejní potenciál na Trhuknih (když porovnám potenciální zisk z Trhknih vs. skutečný z Knihobotu).
    • U těchto 52 ks knih je tento rozdíl 2883 Kč ve prospěch Trhuknih (tzn. na Trhuknih by se dalo utržit 5723 Kč, zatímco Knihobot mi za tyto poslal 2840 Kč). To je sice první zásadně zajímavější číslo ve prospěch Trhuknih, nicméně…
      • Pokud vezmu ten zbytek (20 ks, které mají lepší zisk na Knihobotu), tak tam Knihobot prodal 20 ks knih za 4507 Kč, zatímco potenciál na Trhuknih je 2443 Kč, takže pro změnu zase 2063 Kč ve prospěch Knihobotu. Už se v tom nevyznáte, že? I já už ztrácím nit. 😂
      • Každopádně znovu a ve zkratce: Na 52 ks knih jsem prodělal 2883 Kč tím, že jsem je nedal na Trhknih. Ale na tom zbytku (20 ks) jsem zase 2063 Kč vydělal tím, že jsem to nechal na Knihobotu. Ve výsledku jsem tak (v této naprosto hypotetické situaci) mínus 820 Kč.
  • Když vezmu 10 průměrně nejdražších knih podle Trhuknih, tak jsou to knihy s průměrnou cenou od 266 do 586 Kč, a jejich hypotetický prodej na Trhuknih by vynesl 2966 Kč (po odečtení 15% provize). Knihobot mi za tyto knihy poslal 3269 Kč (tj. +300 Kč, +10 %).
  • Obráceně, pokud vezmu 10 průměrně nejlevnějších knih, tak jsou to knihy s cenou od 39 do 64 Kč. Dohromady potenciální zisk z Trhuknih by byl 480 Kč. Knihobot mi (navzdory hodně vysokým provizím) za těchto 10 knih poslal 435 Kč (tj. o 45 Kč méně).
  • Pokud vzorek nejlevnějších knih výše rozšířím na 20 kusů, tak těchto 20 knih se na Trhuknih dá udat za 1082 Kč (po odečtení provize), zatímco Knihobot mi za ně poslal 766 Kč, tj. o 300,- méně.
  • Celkově, Knihobot mi za těch 108 zatím prodaných knih poslal 9049 Kč (v průměru 83 Kč za knížku).
  • Nejmenší skutečný profit u Knihobotu byl 1 Kč (celkem 30x byl menší než 30 Kč), nejvyšší 691 Kč.
  • Největší rozdíly cen ve prospěch Knihobotu byly u knih 7 návyků skutečně efektivních lidí. Knihobot ji prodal za 798 Kč (450 Kč pro mě), na Trhuknih se historicky prodala nejdráž za 300 Kč. Rekordmanem je potom asi kniha Wilhelm Reich: průkopník nového myšlení, kterou Knihobot prodal za 1200 Kč (691 Kč pro mě), zatímco na Trhuknih se nejdráž prodala za 399 Kč (a historicky nejlevněji jen za 199,-).
  • A obráceně, nejhorší Knihobotí prodeje ve prospěch Trhknih: kniha Školní poradenství (Knotová) se na Trhuknih prodala 2x v průměru za 300 Kč, Knihobot ji prodal za 87 Kč (23 Kč pro mě); a potom turistický průvodce Anglie a Wales, který se na Trhuknih prodal několikrát průměrně za 275 Kč prodal Knihobot za 114 Kč (39 Kč pro mě).
  • Zajímavá je taky učebnice Autoškola CDE, kterou jsem považoval skrz změny v legislativě za bezcennou (sám jsem se z ní učil v roce 2012). Na Trhuknih se s ní průměrně obchodovalo za 48 Kč, zatímco Knihobot jí udal za 200 Kč (91 Kč pro mě). :)

Bonus 2: Proč jsem knihy stáhl z Trhuknih

Další a možná i hlavní důvod, proč rád využiju Knihobot oproti Trhknih, je už jen z toho důvodu, že lidi jsou prostě… lidi. A za to nemůže Trhknih jako takový, ale prostě fakt, že je to pořád jenom inzertní server, a ačkoliv Trhknih krásně snížil potřebu lidské interakce na minimum (pokud někdo koupí knihu a chce ji poslat, tak v podstatě na nulu) a tím i eliminoval potřebu se s kupujícím zdlouhavě domlouvat na tom, jak se to teda zaplatí a pošle, tak osobní předání byly skoro vždy zážitek. A to už jsem na bazoších něco zažil. :D

Pro neznalé, People of Bazoš je moje označení pro lidi, kteří sobě (jako kupujícímu) i mně (jako prodávajícímu) ztrpčují život, většinou úplně zbytečně.

Např. než aby si pán z Olomouce zaplatil (tehdy) 45 Kč za Zásilkovnu (u knížky za 250 Kč), tak začal vymýšlet, že jeho dcera studuje v Brně, a že bych se s ní mohl někdy setkat, a knížku předat jí. Aby nemusel platit poštovný, protože dcera přece jezdí na každý víkend domů! To pak vedlo k tomu, že já jsem se s dcerou pána po Brně naháněl dva dny, což mi zabilo mraky času i peněz. Kvůli 45 korunám.

Jiný příklad. Kupující jsem se snažil vysvětlit, že se se asi zcela pomátla, pokud si myslí, že se s ní kvůli knížce za 80 Kč budu potkávat „na půli cesty“ někde v centru Brna. Pěkně ať nasedne na tramvaj, dojede na tuhle zastávku, z ní dojde za dvě minuty pěšky před můj vchod, já knihu předám ve dveřích a ztratím na tom snesitelný množství času a energie. „Né, já potom potřebuji rychle někam běžet, potkáme se na zastávce v 16:40, však to máte jen dvě minuty?“ Já, protože jsem dobrák od kosti, tak jsem na to kývnul. Stojím na zastávce, v 16:40 dojede šalina, odjede šalina, a nikde nikdo. Píšu SMS, kde jste? „No mě ta tramvaj ujela, přijedu další za 10 minut“. Ty vole, paní už minimálně 25 minut jede z Mendláku pozdě, a neobtěžuje se napsat. ¯\_(ツ)_/¯

Na Trhuknih jsem prodal cca 30 knih a takových oprců bylo jenom pár (vždy při osobním předání, které jsem pak přestal nabízet úplně), ale on jeden dostatečně velký blbec stačí, abyste se naštvali, všechno smazali a věci vyhodili radši do popelnice.

Snad nejvíc to ilustruje screenshot jedné konverzace z Facebooku Marketplace (kterou zaboha nemůžu najít), každopádně tam týpek prodával interiér z auta za $100. Napsal mu zájemce, že to je moc, a jestli by neslevil. Tak prodávající že jo, že za dva kartony piv (cca $40) je jeho. Kupující odepsal: „Co takhle za jeden karton?“ V ten moment to prodávající prostě hodil do kontejneru před barákem a poslal mu fotku, že pokud ten kontejner najde, tak je to jeho zadarmo. 😂

No, to jsem trochu odbočil, ale muselo to ven. :D

Write a Comment

Comment

  1. Dobrý den,
    děkuji za vyčerpávající článek o prodeji knih. Chystám se poslat hromadu knih do Knihobota a sama jsem neměla v tom systému jasno.
    Hodně štěstí v tom, co děláte.
    S pozdravem
    Šárka

  2. Tak Trh knih už nebere provizi 15% ale 25% z prodejní ceny každé knihy, nejnižší poplatek je 25 Kč, to znamená když prodáte knihu za 50 Kč vašich je 25 Kč a ještě tu knihu musíte zabalit a odnést na poštu nebo do zasilkovny, krom toho když prodáte třeba jednomu kupujícímu několik knih do 100 Kč, z každé knihy vám strhnou 25 Kč, ne z celé objednávky, to znamená že zákazník koupil třeba 3 knihy za 50 Kč, z toho vy máte jen 75 Kč a to už bude 50% z ceny knih. Nevím jestli knihobot nebude výhodnější i v tomto ohledu.

  3. Prodej na Trhu knih už nevyužíváme, obohacují se na prodejcích už nemravně. Naopak jsme se vrátili zpět do kamenných antikváriátů. Co vezmou, vezmou, zbytek dáváme do charitativních obchůdků. A je hned uklizeno, žádné starosti, nervy a zbytečná ztráta času s kupujícími. Na osobní předání knih nebo na vyzvednutí zásilky jsme čekali třeba i 10 až 14 dní. Ztráta času a nervů s domluvami s kupujícími skončila😁