by

Recenze GPS trackeru pro psa Tractive GPS Dog 4

Loni v červenci jsme byli na roadtripu po severu Norska (tehdy jsme ještě psa neměli, ale už to bylo ve fázi, kdy jsme byli rozhodnutí, že bude). Na ostrově Senja jsme šli na hike na horu Segla, kde byly všude cedulky „Missing dog“. Zprvu jsem jim nevěnoval tolik pozornosti, jistě každý už takových letáčků za život viděl mraky.

Přímo před samotným scramblem na Seglu jsem viděl další, tentokrát ručně psaný letáček, a až tady jsem si všiml, že telefonní číslo na něm uvedené má českou předvolbu. Někdy tehdy jsem si řekl, že až budeme mít psa, tak prostě dostane GPS tracker. Už dřív jsem hledal možnosti zabezpečení kola, a věděl jsem, že dnes ty sledovátka váží pár gramů a stojí pár korun.

Jinak často jsem na toho pejska myslel, i po návratu domů, přemýšlel jsem, jestli se asi našel… až jsem potom procházel fotky z Norska a na jedné z nich měl ten leták vyfocený. Už nemůžu dohledat skupinu na facebooku, kde se to řešilo (ten post už je asi smazaný), každopádně dopadlo to tak, že pejsek se sám vrátil zpátky na trailhead do města (Fjordgård), kde už ho místní poznali z plakátů a kontaktovali majitele. Ztracený byl cca 10 dní (Hadde gitt opp håpet – så kom tekstmeldingen på det niende døgnet).

Jaký GPS tracker vybrat?

Jenom v rychlosti, já jsem vlastně až zas tak moc nevybíral a vcelku rychle se rozhodl pro lokátor Tractive GPS Dog 4.

Dál jsem ale zvažoval:

 • Lamax GPS Locator – docela drahý, hranatý, a aktualizace polohy jen 1x za minutu
 • Invoxia GPS Pet Tracker – třikrát dražší a hrozné recenze (nejede přes GSM, ale přes Sigfox s výrazně horším pokrytím)
 • koukal jsem i na AliExpress, ale nevím, nějak jsem v to úplně neměl důvěru :D

Tractive vyhrálo z vícero důvodů, z nichž nejzásadnější jsou tyto:

 • vše-v-jednom řešení s předplatným za rozumnou cenu (130 Kč měsíčně)
 • integrovaná SIM karta, funguje kdekoliv, kde je jakýkoliv mobilní signál (tj. není to závislé na síti jednoho operátora, kterého si vyberu já, jako u klasických lokátorů, do kterých vkládáte vlastní SIM kartu), navíc funkčnost kdekoliv, nejen v Česku (nebo jenom v EU)
 • velmi dobré hodnocení; výrobek od evropské (rakouské) firmy
 • dobrá cena za samotný tracker (830 Kč)

Předplatné za 130 Kč měsíčně se sice může zdát jako hodně, když teoreticky běžný GPS GSM tracker lze provozovat s předplacenou SIM kartou za nižší desetikoruny měsíčně, na druhou stranu tady člověk dostává v ceně skvělou aplikaci, pokrytí po celé Evropě (dokonce po celém světě), a v podstatě se člověk stará jenom o nabíjení jednou za pár dní.

Moje zkušenosti s Tractive GPS Dog 4

Objednání, rozbalení a první dojmy

Lokátor jsem objednal přímo u výrobce na jejich webu tractive.com za 835 Kč, a do dvou dnů byl doma (poslán z Rakouska přes UPS).

Balení obsahuje samotný tracker s gumičkou na přichycení k obojku nebo postroji, nabíjecí USB kabel, návod a nálepky, na které můžete napsat svůj kontakt a nalepit je na samotný tracker.

Samotná aktivace byla neuvěřitelně jednoduchá: do aplikace stačilo opsat kód z trackeru, vybrat si a zaplatit předplatné a do minuty to začalo fungovat.

Cena předplatného začíná na 90 Kč měsíčně, což je předplatné Basic při platbě na dva roky dopředu. Nevýhodou je funkčnost pouze v zemi aktivace, a nemožnost sdílet účet mezi více lidí. Ve variantě Premium tyto funkce jsou: funkčnost kdekoliv na světě, možnost sdílení, a cena 130 Kč měsíčně při platbě na rok, což je varianta, kterou jsem zvolil já.

Za 20 Kč měsíčně navíc lze přikoupit pojištění, kde při ztrátě nebo poškození trackeru dostanete zadarmo nový, ale to jsem nekupoval. Konec konců, je to GPS tracker, tak prostě budu doufat, že i při ztrátě (např. kdyby se psovi povedlo ho nějak setřepat) si ho vypátrám sám. :DPrvní dojmy úplně super: celkově hezká zkušenost od nákupu, přes prvotní zprovoznění až po samotné používání aplikace. Všechno funguje, nic se nezasekává, což často není u produktů od takovýchto relativně neznámých výrobců samozřejmost.

Funkce

Narozdíl od běžného GPS trackeru na SIM kartu (kde ty úplně jednoduché prostě oproti SMS jen pošlou zpátky souřadnice) má Tractive poměrně širokou škálu užitečných funkcí na míru pro použití přímo pro sledování domácích zvířat (a mají i menší, o 5 g lehčí model pro kočky).

Aplikace je skvělá.

Sledování polohy: Tou hlavní a nejzásadnější je průběžné sdílení polohy každých 1-10 minut pro obecnou představu, kde se zhruba pes zrovna nachází, kolik toho ten den nachodil apod. Pokud nastane nejhorší situace, kdy se pes zaběhne a nevrací se, lze aktivovat LIVE Tracking, kdy se poloha aktualizuje každé 2-3 vteřiny a lze tak v reálném čase sledovat polohu a psa hledat. To je velká výhoda např. oproti Lamax GPS Locatoru, který polohu aktualizuje prostě 1x za minutu a tečka, což je v situaci kdy pes valí full sprint směrem od Vás trošku k ničemu. Jinak je lokalizace fakt přesná a rychlá s přesností na několik málo metrů, a to i v lese. Nicméně v tomto módu (Live Tracking) i plně nabitý Tracker vydrží jenom několik málo hodin a defaultně se proto po 5-15 minutách (lze nastavit) zase vypne.

Polohu lze sledovat v mobilní aplikaci i ve webovém rozhraní na mapě. Lze využít i doplňkové funkce lokalizace pomocí Bluetooth. Osobně to vidím jako praktičtější spíš pro situace, kdy se psovi podaří tracker setřepat a hledáte ho samotný někde třeba v poli (funguje to podobně jako lokalizace Apple AirTagu). Tracker samotný lze „rozpípat“ a nechat blikat jeho LEDku, ale pípá tak potichu a LED svítí tak málo, že v praxi tyhle dvě funkce jsou spíš k ničemu (AirTag pípá výrazně hlasitěji). Na druhou stranu to pípání lze použít jako povel „zůstaň“, které dá psovi i na dálku vědět, ať se nehýbe, a z tohoto pohledu je zase fajn, že není ultra hlasité, aby bylo slyšet na 20 metrů.

No a úplně na závěr je v aplikaci funkce využívající rozšířenou realitu (viz třetí screenshot výše), takže můžete v prostoru vidět, jakým směrem od Vás a kde zhruba se pes zrovna nachází. Schválně jsme dělali pokus, kdy jeden z nás tracker vzal, někde v okolí ho schoval a ten druhý ho měl jít najít a musím říct, že je to vlastně i docela praktická vychytávka pro zorientování se v prostoru a „musím jít zhruba tímto směrem“.

Virtuální ploty: Pro ty kdo mají psa naopak třeba na zahradě, ze které může mít tendence zdrhat (náš zlatý retriever tyhle tendence v mládí rozhodně měl), můžete si na mapě naklikat více různých virtuálních plotů a dostávat notifikace, kdykoliv pes tuto zónu opustí, nebo se do ní vrátí. I když je to možná praktičtější spíš pro kočky, než pro psy. Má to ale i praktické využití i pro psy v bytě, ke kterému se dostanu později.

Výdrž baterky a úsporný režim podle WiFi: Pokud bych to bral podle nabití od 100 % do 10 %, tak baterka u nás vydrží cca 6-7 dní běžného fungování. To znamená tracker na postroji, který je v pohybu jenom, když se jde se psem ven (tj. kolem 90-180 minut aktivity denně, o víkendu občas celý den). Za mě je tohle skvělá výdrž, protože úplně původně jsem si jako OK výdrž představoval něco, co budu brát jen tehdy, kdy mám v úmyslu psa pustit na volno a bude stačit, když to vydrží nabité pár hodin.

Navíc tracker se může orientovat i podle toho, zda je zrovna v dosahu Vaší domácí WiFi sítě, a kdykoliv je tak „doma“, tak se přepíná do ještě úspornějšího módu a nutnost nabíjení se tak ještě snižuje. Nicméně Tracker nenechávám vybíjet až skoro do nuly, mám nastavenou notifikaci, a při poklesu pod 50 % připojuji „postroj“ (i s Tractive) na nabíječku, plus nabíjím úplně před celodenními výlety; tzn. nabíjím ho tak 2x týdně.

Sdílení polohy: Jak už jsem psal, v rámci Premium předplatného lze profil psa nasdílet více lidem: typicky tedy k poloze našeho psa mám přístup já a přítelkyně. Super doplňkem této funkce je ale možnost sdílení časově omezit, a to buď na 24 hodin nebo na týden, což mi přijde jako užitečná funkce pro situace, kdy dáváte psa někomu na hlídání a chcete, aby měl k jeho poloze taky přístup, ale ne napořád.

Wellness psa, aktivní minuty, spánek: Pro situace, kdy má pes na sobě non-stop obojek, tak na sobě může mít i non-stop tento tracker a ten mu měří pohyb, klid (spánek) a celkově aktivitu. Náš pes je doma „nahatej“, takže tohle nevyužíváme, ale třeba mít ten přehled o průměrném denním pohybu není na škodu. Navíc je tu drobná gamifikace, kdy Vám to ukazuje jak si vedou v aktivních minutách ostatní psi (celkově, podle plemene, nebo podle psů v okolí), ale to už je za mě spíš jen taková blbůstka. Každopádně těm psům v okolí jdou posílat žádosti o přátelství, takže teoreticky by to mohl být i takový Tinder pro psy, ale ještě jsem to nezkoušel. :D

Nevýhody

Je tady i pár věcí, které bych osobně považoval za nevýhodu.

Nabíjecí kabel: První nevýhoda (drobná), kterou musím zmínit a která mě trkla do očí hned po rozbalení je proprietární nabíjecí konektor, resp. kabel. Tracker se nabíjí klasicky z USB, je ale potřeba speciální kabel (ne nepodobný těm např. od Garmin hodinek). Osobně by se mi více líbilo nabíjení přes USB-C, které má člověk úplně všude, na druhou stranu asi chápu důvodu, které vedly k tomuto řešení (vodotěsnost nabíjecího konektoru, náročnost na prostor a hmotnost), jenom to ale znamená, že ten jeden kabel člověk nesmí ztratit a musí si ho pořád hlídat. Výrobce ale za 180 Kč nabízí „nabíjecí klip“ na USB-C, který asi časem dokoupím.

Závislost na cloudu Tractive: Nevím, jestli je to vyloženě nevýhoda, ale pro spoustu lidí nepochybně ano. U klasického trackeru, pokud v něm máte svojí SIM kartu a je v dosahu signálu, tak jste schopní z něj na dálku získat polohu. U Tractive vše běží přes jejich cloud, a pokud spadne ten, tak polohu z něj nedostanete. A rozhodně existují precedenty, kdy k podobné nedostupnosti došlo (nejznámější asi data breach v Garminu v roce 2020 a několikadenní nedostupnost jejich cloudu). S tím úzce souvisí i obavy o soukromí. Tractive je non-stop zapnutý, non-stop online a non-stop sdílí polohu (ačkoliv teda jde vypnout fyzickým tlačítkem na těle trackeru), a při případném (jakkoli nepravděpodobném) provalení těchto dat se samozřejmě provalí i to, kdy jste a nejste doma; kde se pravidelně pohybujete se psem atd. Nicméně po zhodnocení všech faktorů (a zejména faktu, že jde o rakouskou společnost1 fungující už 11 let od 2012) jsem dospěl k názoru, že tato rizika jsem ochotný akceptovat.

Nemožnost “třídit pohyb”: Tohle už je úplná blbost, ale pokud byste chtěli fakt reálně přesně vědět, kolik toho pes naťapkal po svých, a zároveň s ním často jezdíte autem, Tractive to bere prostě jako “pohyb” a v mapě je to všechno zaráz.

Propojení s chytrou domácností (Home Assistant)

Jak už jsem zmínil výše, neočekávanou ale velmi příjemnou výhodou pro mě bylo zjištění, že tracker lze integrovat do Home Assistanta přes hotovou integraci Tractive:

Mimo jiné tak člověk získá možnost mít detekci přítomnosti psa doma, což jsem už delší dobu vymýšlel kvůli automatizovanému spouštění robotického vysavače. Kdykoliv tak nastane stav „nikdo není doma – ani lidi, ani pes“, robot vyjede na úklid obýváku a chodby, kde je největší provoz a nejvíc chlupů.

Pak mám pár dalších automatizací, které využívají informaci o (ne)přítomnosti psa doma:

 • když je pes doma, ale lidi ne (tj. pes je doma sám), zapne se kamera (chůvička) v obýváku (a obráceně)
 • když klesne stav nabití trackeru pod 50 %, přijde notifikace o nutnosti nabíjení (podmínka: pes/tracker je doma, aby notifikace nepřišla když je člověk venku a pak na to nezapomněl)

Závěrem

Nakonec jsem z Tractive nadšenější, než jsem čekal. Původně jsem si představoval nějakou GPS krabičku pro nouzové hledání psa, ale nakonec jsem získal mnohem víc: přehled o pohybu psa, heatmapy pohybu, možnost integrace do chytré domácnosti, je lehoučký, funkční, vždy online a prostě se o to člověk nemusí nijak starat, hlídat kredit na SIM kartě, jen to občas dát nabít, má pokrytí tří operátorů namísto jednoho apod. No a samotné „nouzové hledání psa“ jsme vyzkoušeli několikrát na nečisto (jeden z nás s ním odešel na procházku a neřekl kam, druhý šel hledat podle LIVE trackingu) a funguje to úplně perfektně.

Celkově prostě tuhle krabičku můžu jednoznačně doporučit. Při zakoupení přes odkaz v tomto článku (tento odkaz) dostanete na tracker 30 % slevu, vyjde potom okolo 830 Kč (pro srovnání, na Alze stojí 1300,-).

Zhodnocení po dvou měsících používání

 • Některé zkušenosti jsem doplnil přímo do textu, např. o výdrží baterie.
 • Na postroji drží velmi dobře, psovi se ho zatím nepovedlo setřepat. (Původně jsem ty gumičky neměl moc důvěru a měl v plánu trackeru vyrobit malou textilní kapsičku přišitou k postroji).
 • Asi jsem to nezmínil, ale Tractive je vodotěsný. Opakovaně vyzkoušeno ve dřezu po tom, co se pes vyválel v hov…, i při nečekaných koupáních v jezeře.
 • Stále velká spokojenost. :) Předplatné na další dva roky už koupím jako dvouletý balíček (o 500 Kč levnější, než při nákupu na rok).
 1. Tím pádem evropskou společnost podléhající poměrně přísným evropským regulacím.

Write a Comment

Comment