Loni v červenci jsme byli na roadtripu po severu Norska (tehdy jsme ještě psa neměli, ale už to bylo ve fázi, kdy jsme byli rozhodnutí, že budeme). V jednom městečku byly všude cedulky „Missing dog“. Zprvu jsem jim nevěnoval tolik pozornosti, jistě každý už takových letáčků za život viděl mraky.
Na trailu za městem jsem viděl jsem viděl další, tentokrát ručně psaný letáček, a až tady jsem si všiml, že telefonní číslo na něm uvedené má českou předvolbu. Někdy tehdy jsem si řekl, že až budeme mít psa, tak prostě dostane GPS tracker. Už dřív jsem hledal možnosti zabezpečení kola, a věděl jsem, že dnes ty sledovátka váží pár gramů a stojí relativně pár korun. Jenže jaký potom vybrat? Nakonec jsem skončil u Tractive GPS Dog 4 – zkušenosti s ním bych chtěl popsat v tomto článku.
Jinak často jsem na toho pesana z Norska myslel, i po návratu domů, přemýšlel jsem, jestli se asi našel… až jsem potom procházel fotky z Norska a na jedné z nich měl ten leták vyfocený. Už nemůžu dohledat skupinu na facebooku, kde se to řešilo (post je asi už smazaný), každopádně dopadlo to tak, že pejsek se sám vrátil zpátky na trailhead do města (Fjordgård), kde už ho místní poznali z plakátů a kontaktovali majitele. Ztracený byl cca 10 dní (Hadde gitt opp håpet – så kom tekstmeldingen på det niende døgnet).
Proč ne AirTag?
AirTag klidně ano, ale jenom pojistku. K lokalizaci přes AirTag potřebujete přítomnost iPhonu v dosahu cca do 10 m od psa, navíc je poloha často zpožděná (anti stalking opatření), a celkově ke sledování pohybujícího se objektu dost nevhodná technologie (právě v tom zmíněném Norsku jsme byli autem, ve kterém s námi cestoval „cizí“ AirTag – ségry – a ta v aplikaci často viděla naši polohu zpožděnou i o osm hodin, přestože AirTag byl nonstop v dosahu dvou online iPhonů). Nicméně i ten AirTag je lepší, než vůbec nic, ale na psovi pobíhajícím kdesi po lese mimo dosah civilizace bude k ničemu.
Jaký GPS tracker vybrat?
Jenom v rychlosti, já jsem vlastně až zas tak moc nevybíral a vcelku rychle se rozhodl pro lokátor Tractive GPS Dog 4.
Dál jsem ale zvažoval:
- Lamax GPS Locator – docela drahý, hranatý, a aktualizace polohy jen 1x za minutu
- Invoxia GPS Pet Tracker – třikrát dražší a hrozné recenze (nejede přes GSM, ale přes Sigfox s výrazně horším pokrytím)
- MalaGPS – toto jsem teda našel až později, ale třeba se to bude hodit někomu, kdo teprve vybírá; vypadá to jako obdoba právě Tractivu.
- koukal jsem i na AliExpress, ale nevím, nějak jsem v to úplně neměl důvěru :D
Tractive vyhrálo z vícero důvodů, z nichž nejzásadnější jsou tyto:
- vše-v-jednom řešení s předplatným za rozumnou cenu (130 Kč měsíčně)
- integrovaná SIM karta, funguje kdekoliv, kde je jakýkoliv mobilní signál (tj. není to závislé na síti jednoho operátora, kterého si vyberu já, jako u klasických lokátorů, do kterých vkládáte vlastní SIM kartu), navíc funkčnost kdekoliv, nejen v Česku (nebo jenom v EU)
- edit: nefunguje to na trajektech, kde se GSM signál honí přes satelit, ale to asi dává smysl, když i klasická data tam stojí 250 Kč za 1 MB (ano, ani jedno není překlep. :D )
- velmi dobré hodnocení; výrobek od evropské (rakouské) firmy
- dobrá cena za samotný tracker (830 Kč po slevě)
Předplatné za 130 Kč měsíčně se sice může zdát jako hodně, když teoreticky běžný GPS GSM tracker lze provozovat s předplacenou SIM kartou za nižší desetikoruny měsíčně, na druhou stranu tady člověk dostává v ceně skvělou aplikaci, pokrytí po celé Evropě (dokonce po celém světě), a v podstatě se člověk stará jenom o nabíjení jednou za pár dní.
Moje zkušenosti s Tractive GPS Dog 4
Objednání, rozbalení a první dojmy
Lokátor jsem objednal přímo u výrobce (tractive.com), přišel za dva dny (poslán z Rakouska přes UPS).
Balení obsahuje samotný tracker s gumičkou na přichycení k obojku nebo postroji, nabíjecí USB kabel, návod a nálepky, na které můžete napsat svůj kontakt a nalepit je na samotný tracker.
Samotná aktivace byla neuvěřitelně jednoduchá: do aplikace stačilo opsat kód z trackeru, vybrat si a zaplatit předplatné a do minuty to začalo fungovat.
Cena předplatného začíná na 90 Kč měsíčně, což je předplatné Basic při platbě na dva roky dopředu. Nevýhodou je funkčnost pouze v zemi aktivace, a nemožnost sdílet účet mezi více lidí. Ve variantě Premium tyto funkce jsou: funkčnost kdekoliv na světě, možnost sdílení, a cena 130 Kč měsíčně při platbě na rok, což je varianta, kterou jsem zvolil já.
Za 20 Kč měsíčně navíc lze přikoupit pojištění, kde při ztrátě nebo poškození trackeru dostanete zadarmo nový, ale to jsem nekupoval. Konec konců, je to GPS tracker, tak prostě budu doufat, že i při ztrátě (např. kdyby se psovi povedlo ho nějak setřepat) si ho vypátrám sám. :DPrvní dojmy úplně super: celkově hezká zkušenost od nákupu, přes prvotní zprovoznění až po samotné používání aplikace. Všechno funguje, nic se nezasekává, což často není u produktů od takovýchto relativně neznámých výrobců samozřejmost.
Funkce
Narozdíl od běžného GPS trackeru na SIM kartu (kde ty úplně jednoduché prostě oproti SMS jen pošlou zpátky souřadnice) má Tractive poměrně širokou škálu užitečných funkcí na míru pro použití přímo pro sledování domácích zvířat (a mají i menší, o 5 g lehčí model pro kočky).
Sledování polohy: Tou hlavní a nejzásadnější je průběžné sdílení polohy každých 1-10 minut pro obecnou představu, kde se zhruba pes zrovna nachází, kolik toho ten den nachodil apod. Pokud nastane nejhorší situace, kdy se pes zaběhne a nevrací se, lze aktivovat LIVE Tracking, kdy se poloha aktualizuje každé 2-3 vteřiny a lze tak v reálném čase sledovat polohu a psa hledat. To je velká výhoda např. oproti Lamax GPS Locatoru, který polohu aktualizuje prostě 1x za minutu a tečka, což je v situaci kdy pes valí full sprint směrem od Vás trošku k ničemu. Jinak je lokalizace fakt přesná a rychlá s přesností na několik málo metrů, a to i v lese. Nicméně v tomto módu (Live Tracking) i plně nabitý Tracker vydrží jenom několik málo hodin a defaultně se proto po 5-15 minutách (lze nastavit) zase vypne.
Polohu lze sledovat v mobilní aplikaci i ve webovém rozhraní na mapě. Lze využít i doplňkové funkce lokalizace pomocí Bluetooth. Osobně to vidím jako praktičtější spíš pro situace, kdy se psovi podaří tracker setřepat a hledáte ho samotný někde třeba v poli (funguje to podobně jako lokalizace Apple AirTagu). Tracker samotný lze „rozpípat“ a nechat blikat jeho LEDku, ale pípá tak potichu a LED svítí tak málo, že v praxi tyhle dvě funkce jsou spíš k ničemu (AirTag pípá výrazně hlasitěji). Na druhou stranu to pípání lze použít jako povel „zůstaň“, které dá psovi i na dálku vědět, ať se nehýbe, a z tohoto pohledu je zase fajn, že není ultra hlasité, aby bylo slyšet na 20 metrů.
No a úplně na závěr je v aplikaci funkce využívající rozšířenou realitu (viz třetí screenshot výše), takže můžete v prostoru vidět, jakým směrem od Vás a kde zhruba se pes zrovna nachází. Schválně jsme dělali pokus, kdy jeden z nás tracker vzal, někde v okolí ho schoval a ten druhý ho měl jít najít a musím říct, že je to vlastně i docela praktická vychytávka pro zorientování se v prostoru a „musím jít zhruba tímto směrem“ (ačkoliv pokud nevidíte mapu poprvé v životě, tak se dá obejít i bez toho).
Virtuální ploty: Pro ty kdo mají psa naopak třeba na zahradě, ze které může mít tendence zdrhat (náš zlatý retriever tyhle tendence v mládí rozhodně měl), můžete si na mapě naklikat více různých virtuálních plotů a dostávat notifikace, kdykoliv pes tuto zónu opustí, nebo se do ní vrátí. I když je to možná praktičtější spíš pro kočky, než pro psy. Má to ale i praktické využití i pro psy v bytě, ke kterému se dostanu později.
Výdrž baterky a úsporný režim podle WiFi: Pokud bych to bral podle nabití od 100 % do 10 %, tak baterka u nás vydrží cca 6-7 dní běžného fungování. To znamená tracker na postroji, který je v pohybu jenom, když se jde se psem ven (tj. kolem 90-180 minut aktivity denně, o víkendu občas celý den). Za mě je tohle skvělá výdrž, protože úplně původně jsem si jako OK výdrž představoval něco, co budu brát jen tehdy, kdy mám v úmyslu psa pustit na volno a bude stačit, když to vydrží nabité pár hodin.
Navíc tracker se může orientovat i podle toho, zda je zrovna v dosahu Vaší domácí WiFi sítě, a kdykoliv je tak „doma“, tak se přepíná do ještě úspornějšího módu a nutnost nabíjení se tak ještě snižuje. Nicméně Tracker nenechávám vybíjet až skoro do nuly, mám nastavenou notifikaci, a při poklesu pod 50 % připojuji „postroj“ (i s Tractive) na nabíječku, plus nabíjím úplně před celodenními výlety; tzn. nabíjím ho tak 2x týdně.
V režimu cestování (tj. pes je s námi celou dobu v autě, podle Tractive se tedy „hýbe“ a tak se pořád aktualizuje poloha) je výdrž cca 1,5-5 dnů, takže i na víkendové výlety je lepší vozit kabel nabíjecí s sebou, viz dva příklady:
V pátek odpoledne odjezd do Rakouska se 100% nabitým Tractive, kempování na divoko někde v lese mimo signál. Po 6 hodinách od odjezdu byl stav baterie 93 %. Nejspíše vzhledem k tomu, že v lese nebyl signál, tak se přes noc vybil na 50 %, což byl stav baterie v sobotu ráno. Potom túra 15 km, taky spíše v oblastech se slabším signálem, a odpoledne procházka po Hallstattu. Cca v 7 večer už měl Tractive jen 8 %. Myslím, že tady Tractive dorazil opravdu četný výskyt v oblastech se slabým GSM pokrytím, což je obecně na baterku náročnější, protože se neustále snaží hledat signál (mobily ostatně dělají to stejné):
Ale mám tady potom i pozitivnější příklad výdrže: Odjezd ve čtvrtek ráno do Chorvatska. Návrat v neděli večer. Když jsem pak, až v pondělí ráno, dával Tractive na nabíječku, měl 17 %. Během celého prodlouženého víkendu jsme nebyli nikde, kde by nebyl signál.
Takže nabíjecí kabel se vyplatí vozit s sebou, a při takových výletech Tractive přes noc vždy nabít.
Sdílení polohy: Jak už jsem psal, v rámci Premium předplatného lze profil psa nasdílet více lidem: typicky tedy k poloze našeho psa mám přístup já a přítelkyně. Super doplňkem této funkce je ale možnost sdílení časově omezit, a to buď na 24 hodin nebo na týden, což mi přijde jako užitečná funkce pro situace, kdy dáváte psa někomu na hlídání a chcete, aby měl k jeho poloze taky přístup, ale ne napořád.
Wellness psa, aktivní minuty, spánek: Pro situace, kdy má pes na sobě non-stop obojek, tak na sobě může mít i non-stop tento tracker a ten mu měří pohyb, klid (spánek) a celkově aktivitu. Náš pes je doma „nahatej“, takže tohle nevyužíváme, ale třeba mít ten přehled o průměrném denním pohybu není na škodu. Navíc je tu drobná gamifikace, kdy Vám to ukazuje jak si vedou v aktivních minutách ostatní psi (celkově, podle plemene, nebo podle psů v okolí), ale to už je za mě spíš jen taková blbůstka. Každopádně těm psům v okolí jdou posílat žádosti o přátelství, takže teoreticky by to mohl být i takový Tinder pro psy, ale ještě jsem to nezkoušel. :D
Nevýhody
Je tady i pár věcí, které bych osobně považoval za nevýhodu.
Nabíjecí kabel: První nevýhoda (drobná), kterou musím zmínit a která mě trkla do očí hned po rozbalení je proprietární nabíjecí konektor, resp. kabel. Tracker se nabíjí klasicky z USB, je ale potřeba speciální kabel (ne nepodobný těm např. od Garmin hodinek). Osobně by se mi více líbilo nabíjení přes USB-C, které má člověk úplně všude, na druhou stranu chápu důvody, které vedly k tomuto řešení (vodotěsnost nabíjecího konektoru, náročnost na prostor a hmotnost), jenom to ale znamená, že ten jeden kabel člověk nesmí ztratit a musí si ho pořád hlídat. Tractive ale za 180 Kč nabízí „nabíjecí klip“ s USB-C vstupem, který se na tracker nacvakne. Ten asi časem dokoupím.
Závislost na cloudu Tractive: Nevím, jestli je to vyloženě nevýhoda, ale pro spoustu lidí nepochybně ano. U klasického trackeru, pokud v něm máte svou SIM kartu a je v dosahu signálu, tak jste schopní z něj na dálku získat polohu. U Tractive vše běží přes jejich cloud, a pokud spadne ten, tak polohu z něj nedostanete. A rozhodně existují precedenty, kdy k podobné nedostupnosti došlo (nejznámější asi data breach v Garminu v roce 2020 a několikadenní nedostupnost jejich cloudu). S tím úzce souvisí i obavy o soukromí. Tractive je non-stop zapnutý, non-stop online a non-stop sdílí polohu (ačkoliv teda jde vypnout fyzickým tlačítkem na těle trackeru), a při případném (jakkoli nepravděpodobném) provalení těchto dat se samozřejmě provalí i to, kdy jste a nejste doma; kde se pravidelně pohybujete se psem atd. Nicméně po zhodnocení všech faktorů (a zejména faktu, že jde o rakouskou společnost1 fungující už 11 let od 2012) jsem dospěl k názoru, že tato rizika jsem ochotný akceptovat.
Nemožnost „třídit pohyb“: Tohle už je úplná blbost, ale pokud byste chtěli fakt reálně přesně vědět, kolik toho pes naťapkal po svých, a zároveň s ním často jezdíte autem, Tractive to bere prostě jako „pohyb“ a v mapě je to všechno zaráz. Jednou z možností, jak to obejít je – pokud máte novější auto s WiFi – mu nastavit WiFi síť v autě jako domácí zónu. Na druhou stranu se mi líbí, že při roadtripu se psem jsem z Tractive byl schopný zpětně vytáhnout GPX záznam celé trasy, kde jsme se během výletů pohybovali (autem), takže jsem to potom zase vypnul.
Propojení s chytrou domácností (Home Assistant)
Jak už jsem zmínil výše, neočekávanou, ale velmi příjemnou výhodou pro mě bylo zjištění, že tracker lze integrovat do Home Assistant přes hotovou integraci Tractive:
Mimo jiné tak člověk získá možnost detekce přítomnosti psa doma (skrz výše zmíněnou funkci Virtuálního plotu), což jsem už delší dobu vymýšlel kvůli automatizovanému spouštění robotického vysavače. Kdykoliv tak nastane stav „nikdo není doma – ani lidi, ani pes“, robot vyjede na úklid obýváku a chodby (což jsou místa, kde je největší provoz a nejvíc chlupů).
Pak mám pár dalších automatizací, které využívají informaci o (ne)přítomnosti psa doma:
- když je pes doma, ale lidi ne (tj. pes je doma sám), zapne se kamera (chůvička) v obýváku (a obráceně)
- když klesne stav nabití trackeru pod 50 %, přijde notifikace o nutnosti nabíjení (podmínka: pes/tracker je doma, aby notifikace nepřišla když je člověk venku a pak na to nezapomněl)
Závěrem
Nakonec jsem z Tractive nadšenější, než jsem čekal. Původně jsem si představoval nějakou GPS krabičku pro nouzové hledání psa, ale nakonec jsem získal mnohem víc: přehled o pohybu psa, heatmapy pohybu, možnost integrace do chytré domácnosti, je lehoučký, funkční, vždy online a prostě se o to člověk nemusí nijak starat, hlídat kredit na SIM kartě, jen to občas dát nabít, má pokrytí tří operátorů namísto jednoho apod. No a samotné „nouzové hledání psa“ jsme vyzkoušeli několikrát na nečisto (jeden z nás s ním odešel na procházku a neřekl kam, druhý šel hledat podle LIVE trackingu) a funguje to úplně perfektně.
Celkově prostě tuhle krabičku můžu jednoznačně doporučit.
Kde koupit?
Při zakoupení přes odkaz v tomto článku (tento odkaz) dostanete na tracker 30 % slevu (mně to prodlouží stávající předplatné), vyjde potom cca na 830 Kč (pro srovnání, na Alze stojí 1300,-).
Odkaz vede na e-shop výrobce, odkud jsem ho kupoval i já (bohužel teda bez slevy :D). Při nákupu přímo od výrobce máte 30denní lhůtu na vrácení.
Zhodnocení po dvou měsících používání
- Některé zkušenosti jsem doplnil přímo do textu, např. o výdrží baterie.
- Na postroji drží velmi dobře, psovi se ho zatím nepovedlo setřepat. (Původně jsem ty gumičky neměl moc důvěru a měl v plánu trackeru vyrobit malou textilní kapsičku přišitou k postroji).
- Asi jsem to nezmínil, ale Tractive je vodotěsný. Opakovaně vyzkoušeno ve dřezu po tom, co se pes vyválel v hov…, i při nečekaných koupáních (čti štěně-osel šlo podél břehu a zkutálelo se do vody :D).
- Stále velká spokojenost. :) Předplatné na další dva roky už koupím jako dvouletý balíček (o 500 Kč levnější, než při nákupu na rok).
Hezky napsaný článek, učinil jsem podle něj konečné rozhodnutí. Přece jen, když vám najednou cizí člověk volá, že pes lítá po kraji státovky (protože zdrhl rodičům a poprvé utekl pár km až do vesnice), není to fajn pocit a je to třeba řešit. Takže dárek k vánocům:-) Chtěl jsem vám udělat také radost a zakoupit přes váš afill, bohužel mi hodil plnou cenu narozdíl mého Black Friday odkazu. Tak si to třeba prověřte nebo opravte:-) Ještě jednou díky a krásné dny s pesanem!
Diky za info. :) Mne se zda, ze to funguje (aspon v anonymnim okne se to nacetlo), ale aspon ze ta sleva je nejaka odjinud. I kdyz jak jsem psal, ja jsem za to dal plnou cenu a okamzite bych ji dal znovu. Ale proc platit vic zbytecne :D
Díky za článek, rozhoduji se o koupi trackeru a vybral jsem si tento.
No vidíte a já mám zase opačnou zkušenost. Tractive nespolehlivý, poloha často o kilometr jinde, výdrž baterie sotva jeden den a předražené předplatné. Tak jsem koupil Lamax a spokojenost velká. Live mód po dvaceti sekundách samozřejmě má, k tomu možnost nastavit interval a tím výdrž baterie a jako bonus jede na SIM kartu, takže můžete platit jenom když používáte (třeba přes léto)
U toho Tractivu to zni spise jako spatny kus.
Jinak ze by Lamax umel posilat polohu casteji jak 1x za minutu, resp. mel neco jako live mod, jsem nikde nenasel ani dnes (dva roky pote, co jsem lokator hledal poprve), a to jsem si ted stahl i navod.
Zakoupen před 2 roky jako nástupce předchozího modelu také od Tractive. Po 1 roce používání jsem zjistil, že nefungují funkce spojené s aktivitou psa. Reklamace proběhla celkem rychle cca 5-7 pracovních dní. Odesláno do Rakouska, dostal jsem zpět s tím, že detekovali špatný nabíjecí kabel. Nicméně funkce aktivity nefunguje dál. Mám nový kabel a dál jsem to neřešil. Nevím zda to není spojeno s profilem psa, na který byl připojena starší verze lokátoru. Ta totiž tyto funkce nenabízela. Jinak mohu potvrdit vše co píšete v recenzi.
Využíváme cca 2 měsíce, ale nyní mi lokátor píše tracker není detekován. Napřed byl dva dny offline a nyní je sice online, ale jak kdyby byl vypnutý a tlačítko napájení funguje pouze na nabíječce, jinak je nefunkční. Nenašla jsem nikde na koho se obrátit s reklamací nebo radou co s tím.
https://help.tractive.com/hc/en-us/requests/new?source=shop
Já jsem úplně naštvaná. Lokátor se mi ztratil a kolikrát vůbec nešel zapnout
Takže tim pádem nedohledatelny. Poslední viditelná lokace tam, kde jsme určitě vůbec nebyli. A ještě k tomu jsem na ztrátu přišla až z výletu , takže cca 200km od domova. Naštěstí jsem si připlatila možnou zratu tak snad dostanu nový
Díky za recenzi, ale musím říct, že jak vejdeme do lesa, tak přestane fungovat, i když mobilní signál mám.. čili je pro mě využitelný jen ve městě, což mě dost mrzí. Více lidí v okolí má s Tractive stejný problém.
Tak pokud jde o GPS signal, tak ten je v lese (i ve meste) horsi; ale pokud se tvari offline i v miste kde je na mobilu signal, tak je to urcite na reklamaci. Taky znam osobne 5+, kteri maji Tractive (vsichni na moje doporuceni :D ) a takovy problem nema nikdo.
Schvalne jsem to zkousel ted o vikendu v hustem lese, kde mobil ukazoval 1/4 carky – live poloha naskocila behem asi tri vterin (s tim ze predchozi poloha na mape byla 4 minuty stara o par stovek metru vedle).
Podivne, ale urcite ne bezne. Na reklamaci je uz jen to, ze nesel zapinat.