by

Jak vyčistit vodní dýmku

Loni v létě jsem objevil společnost Kaya Shishas z německa a jejich vodní dýmku PNX480. Krásný design zachovávající tradiční tvar vodních dýmek, ale bez takových těch arabských detailů.

Předtím jsem měl dvě různé vodní dýmky Aladin, a kromě toho, že se mi moc nelíbily, jsem je vlastně ani pořádně nikdy nevyčistil. Ale moje Kaya se mi líbí a hlavně je cenově trošku jinde, proto jsem si řekl, že by si zasloužila trochu lepší péči.

Alespoň zběžně opláchnout a propláchnout vodní dýmku by mělo být samozřejmostí po každém použití, byť uznávám, že sám v ní někdy nechám vodu stát tři dny, někdy ji pořádně neopláchnu a tak. Ale po necelých čtyřech měsících, co tuto vodní dýmku mám, jsem se rozhodl ji vyčistit pořádně. Jak na to?

Čištění vázy

Vyčištění vázy je relativně jednoduché. První krok je umýt ji klasicky jarem a šťětkou a dobře ji propláchnout čistou studenou vodou. Dál přichází na řadu ocet a voda, osobně používám horkou vodu s octem v poměru 1:1 (jedna sklenice vody, jedna sklenice octu). Změřil jsem si, že konkrétně v mojí Kaya vodárně musím mít přesně 550 ml vody, proto jsem tam tohoto roztoku nalil okolo 600 ml, aby to začalo rozpouštět ten povlak, co se tam za ty měsíce začal tvořit. Takhle to nechám odstát asi 15 minut, půlku tohoto roztoku vyliju a nasypu tam suchou rýži. Potom vázu ucpu (rukou) a opravdu velmi důkladně proštěrchám. A když říkám důkladně, tak důkladně. Suchá rýže pomůže omlátit ze stěn vázy zbytky toho, co se nerozpustilo. Potom stačí vylít a důkladně propláchnout studenou vodou, a váza je jako nová, bez absolutně žádného zápachu.

Čištění korunky

Korunku umyju klasicky (mám dvě vortex korunky), nechám ji odmočit na 10 minut v horké vodě a octu (1:1), vyčistím hlavně zevnitř starým zubním kartáčkem, propláchnu a přídám k následujícímu vývaru…

Čištění středu vodní dýmky a korunky

Všemožné části korunky se za necelé čtyři měsíce všelijak zanesly. Na vnitřních částech se vytvořil vodní kámen (to asi jak tam občas nechám stát vodu pár dní) téměř všude a ty oblaka kouře taky postupem času začnou tvořit různou usazenou špínu.

Nejsnadnějším způsobem je udělat hookah vývar. Vodní dýmku rozeberu na nejmenší možné části a sundám z nich těsnění. Všechno to potom opatrně (Kaya je z leštěného kovu) vložím do hrnce a zaliju vodou s octem v poměru (1:2 – jedna jednotka octu a dvě jednotky vody), aby to bylo všechno utopený. Přidám k tomu korunku a skleněný konec šlauchu a všechno to dám vařit na nejmenší plotnu na nejmenší oheň přibližně na hodinu.

Potom to stačí nechat ochladit, velmi důkladně propláchnout vodou, usušit utěrkou a nechat dosušit na topení a složit zpět dohromady. Veškeré nečistoty jsou pryč i s vodním kamenem. Včetně případného zápachu, který často chtěnechtě zůstane i po běžném mytí. Když jsem vodní dýmku rozmotovával, v závitech byl vodní kámen a abych ji povolil, musel jsem ji uchytit do svěráku, zpátky to šlo už totally efortless.

Mytí silikonového šlauchu

Tahle metoda je použitelná jenom pro gumové šlauchy a je jednoduchá. Opět teplá voda s octem 1 ku 1, ze šlauchu jsem sundal jeho potah, šlauch smotal na dno hrnce, zalil výše zmíněným roztokem a ujistil jsem se, že ve šlachu je taky ten roztok tím, že jsem ho tam nacucnul pusou. Ale opatrně s tím, ocet v týhle koncentraci není moc dobrej. :D

Zbytky

Těsnění jsem vylouhoval opět v octu a vodě, a povlak šlauchu propláchnul teplou vodou pod sprchou.

Toť vše, všechno co potřebujete je ocet a voda. Na výše zmíněný vývar se dá místo octu použít kyselina citronová, ale pro tenhle účel si myslím, že jsou to zcela zaměnitelné položky.

Bohužel nemám fotky před a po, ale rozdíl je výrazný. Nejen ve vzhledu, ale hlavne v chuti při protáhnutí vzduchu celou vodní dýmkou “naprázdno” (no after taste whatsoever).

Write a Comment

Comment

  1. Ahoj,
    Díky moc za návod snad pomůže čelo dýmky nechám přes noc ve vodě a octu mám ji ze skla takže ji nemůžu dát na sporák..Snad to pomůže :) Ale návod skvělý díky moc.

  2. Dobrý den, stejně jako v tomto návodu jsem (asi dvacet let starou nikdy nepoužitou) dýmku (kterou jsem našel ve starém bytě v kumbále) čistil octem, ale problém je že načichla, takže nyní kromě toho že smrdí jako starý vlhký sklep smrdí také jako houby s octem. Nevíte jak postupovat při těchto komplikacích?
    Předem děkuji za odpověď.