Anet A8 – seznam modů a dílů k dokoupení

Asi jen málokdo provozuje Anet A8 v barebone stock stavu, zde je tedy rychlý seznam modů (funkčních a estetických) a dílů k dokoupení. Hvězdičkou ⭐ označené doporučuju koupit asi rovnou, u zbytku zvažte, jestli konkrétně Vám to k něčemu bude.

Pozn. ne všechny mám (zatím) vyzkoušené, je to i takový seznam pro mě, ale tady bude asi užitečnější než skrytý wishlist na AliExpressu.

Bezpečnostní úpravy

 • ⭐MOSFET ($3) – Ačkoliv novější revize Anet A8 mají silnější kontektory už na desce, pořád přes ně teče docela velký proud (hotbed přes 10 A), který lze takto elegantně odvést z desky pryč a tím snížit riziko, že něco fatálně selže. Jako vždy se držáčky dají vytisknout. Není asi úplně nutné mít mosfet k hotendem (ten bere jen kolem 3 A), takže stačí jeden.
 • ⭐Konektor s vypínačem ($1) – Anet A8 ma napájecí kabel napevno ve zdroji, což není úplně ideální už jen z hlediska vypínání a zapínání. Na Thingiverse je mnoho držáčků.

Funkční úpravy

 • Nalepovací tisková podložka ($3) – Zatím jsem netestoval. Edit: Po týdnu zatím vše perfektní, po dokončení je ale potřeba nechat schládnout, jinak jde výtisk dolů docela blbě. 
 • Silikonová izolace hotendu ($2) – Pro maximálně konzistentní teplotu hotendu, pasuje dobře, po zahřátí lehce plandá.
 • Rozvodový řemínek vyztužený sklolaminátem ($2) – Prý je to lepší alternativa ke dráty vyztuženým řemínkům. Rozhodně se snadněji stříhaly. :D
 • Vyvedení SD karty na pohodlnější místo ($3) – Určitě mám v plánu někdy v budoucnu Pi + Octoprint, ale máto u mě zatím jen malou prioritu. Mezitím si můžete vytáhnout SD kartu na pohodlnější místo touto prodlužkou, ať kartu nemusíte poslepu zapojovat do špatně přístuoné základní desky tiskárny.
 • Izolace hotbedu ($2) – Pro PLA tisk (podložka 40-60 st., případně bez zahřívání) není potřeba, ale pro nějaký ABS, kde je potřeba podložku dlouhodobě udržet na vyšších teplotách už by se to možná mohlo hodit.
 • Senzor 3DTouch pro automatický mesh bed leveling ($10) – Čínská kopie původního BLTouch senzoru, není nedosahuje sice takové přesnosti, ale pořád výrazně v mezích potřebných pro běžný tisk 0,08-0,2 mm vrstvách. Nutný Marlin firmware a mít doma páječku, nějaký kabely a konektory ke zdárné instalaci. Zabralo mi to odpoledne, ale za ten pocit už nemuset před každým tiskem ručně vyrovnávat podložku to 100% stojí.

Ztišení

Údržba

Náhradní díly

Ne nutně potřebné:

 • Teploměr ($2) do uzavřených printer boxů z IKEA Lack stolků (potřeba dokoupit 2x knoflíkovou baterku LR44).
 • Spirálová hadice na kabely ($4) – U Anet A8 byla přiložená spirálová hadice na cable management. Nikdy jsem to neviděl a strašně se mi to líbilo, takže tady se dá přikoupit do zásoby pro zkulturnění kabeláže nejen na Anet A8. Myslím, že v balení byl průměr zhruba 8-10 mm. (Koupil jsem 6 mm a ta je užší – ale zase výborná na zabalení menšího svazku kabelů – např. od stepper motorků, kde by ta hadice přiložená k Anet byla zase zbytečně tlustá.)
 • PTFE tube ($3) – Ne, nechystám se na bowden mód, jenom mám v plánu filament táhnout přes čistící houbičku, skrz stolkem a potom přímo do extruderu, kde nechci, aby na sebe potenciálně znovu chytal prach, proto zbytek cesty pojede v tomto.
 • USBTiny ISP (nebop Arduino Uno klon ($4)) – Moje Anet přišla s deskou Anet V1.5, která nemá z výroby bootloader, kvůli čemuž nelze snadno preflashovat firmware na Marvina. S tímto programátorem (nebo poatřičně přeflashovaným Unem na Arduino as ISP) jde bootloader vypálit (rovnou klidně Optiboot pro ušetření místa) a poté už lze firmware přehrát. Případně pokud se Vám podaří nějak bricknout desku, s pomocí tohoto nástroje ji můžete oživit zpátky. K tomu se pak hodí ještě UART redukce ($3). Pozn. napíšu o tom samostatný článek, ale na Macu mi dalo trochu práci to rozběhat, kompletní info zde.

Další články k tiskárně Anet A8:

Leave a Reply

Your email address will not be published.