Anet A8 – seznam modů a dílů k vytisknutí

Seznam dílů k dokoupení už tu je, spousta (snad i většina) zlepšováků 3D tiskárny Anet A8 se dá zase vytisknout. Seřazeno zhruba od nejmenších po největší – ty menší můžete použít také třeba jako první testovací tisky.

Opět jako vždy, zvažte, jestli při vašem setupu danou věc potřebujete. Já mám tiskárnu v 50x50x60 cm boxu tvořeném dvěma IKEA Lack stolky, a špulku s filamentem mám úplně nahoře.

 • Kryt na šroubek pro uvolňování filamentu – Pokud jste měnili filament v Anet A8 alespoň jednou, tak vám bude okamžitě jasné, k čemu to je, a proč by to měl být Váš vůbec první mod. :)
 • Vodící trychtýřek pro filament – K připevnění stačí šroubovák a šroubky, které už na tiskárně máte. Filament tak pojede do tiskové hlavy pěkně narovnaný a nebude se brousit o hranu otvoru, když je tisková hlava v krajních polohách nebo když „nasáváte“ filament hodně ze strany. Další vodící díl, který se může hodit, je tento (zejména pokud máte tiskárnu a špulku s filamentem jen tak někde na stole). Lze ho připevnit kdekoliv na rámu podle toho, odkud se natahuje filament. Pro snug fit vytiskněte zhruba na 98 % velikosti.
 • Držák Z motorů s možností posunu – popravdě, tento držák jsem potřeboval obměnit, protože jeden původní akrylátový mi popraskal (kvůli použití lepidla na šrouby), ale když už jsem byl v tom, tak jsem vytiskl rovnou verzi, ve které se dá motorek posouvat doleva a doprava, díky čemuž lze přesně vyrovnat závitové tyče. Po instalaci těchto držáků zcela ustalo otravné pískání od závitových tyčí, které se ozývalo při intenzivním posouvání nahoru nebo dolů (po ose Z), např. po dokončení tisku nebo při automatickemém devítibodovém mesh bed levelingu.
 • Spring bushings – po tomhle neujíždí pérka tak moc do stran při štelování výšky tiskové plochu. Není to všespásný, ale pomáhá to. Chce to vychytat přesnou velikost a nevadí, když je trochu oříznete. Mě nakonec vyšlo ideální velikost 107% ve sliceru a oříznutí o -1.24 mm. I když jsou z PLA, teploty podložky kolem 60 st. vydrží. Eventuální tisk na materiál, který potřebuje podložku nad 80 st. už asi ne.
 • Úchyty pro křídlové matice – Nastavováná výšky hotbedu je s nimi snadnější, ale přiště bych si vytiskl ještě větší. U těch větších ale potom pozor na to, aby projely výřezy v rámu, není tam zase tolik místa.
 • Čistič filamentu – malý, ale šikovný nástavec, do kterého dáte kousek (nové) houbičky na nádobí, která potom z filamentu čistí prach a nečistoty. Funguje skvěle, po cca 600 g protištěného filamentu jsem jej rozdělával, a prachu v něm bylo docela dost. Edit: Přešel jsem na tento, který se dá zkontrolovat bez nutnosti uvolňovat filament z tiskové hlavy.
 • Krytka závitových tyčí – Čistě estetická blbůstka s tiskem na pár minut.
 • Držák kabelů na tiskové hlavě – Další jednoduchý a praktický tisk, který odstraní namáhání konektorů a kabelů stepperu extruderu, hotendu a ventilátorů.
 • Držák kabelu tiskové podložky – To stejné, jen pro hotbed. Hodily by se dírky pro stahovací pásky jako má model výše, ale účel plní skvěle, i když se po čase zdeformoval (vytiskl jsem jej z PLA a občas tisknu PET-G/ABS, kde mu podložka zahřátá na 80-100C nedělá dobře).
 • Chladič tisků (stock) – Upřímně, vytiskl jsem si fancy fukar (Spriya), ale pak znovu sestavoval hotend a trysku, a omylem jsem tam potom vrátil heat-block vzhůru nohama (takže trčí až moc dopředu). Nechtělo se mi to předělávat, a ten stock fukar se tam vejde i tak (Spriya ne). Navíc mám na hotendu silikonový obleček (teplota při tisku je konstantní +/- stupeň), takže nějaký přesně směrovaný proud vzduchu zatím nepotřebuju. Kvalita tisku je i tak perfektní. Po správném složení jsem se ale vrátit zpět ke Spriya.
 • Držáček microSD prodlužovačky – V seznamu modů k dokoupení jsem uváděl prodlužku na microSD slot, toto je k němu hezký držáček.
 • Napínák řemínku na ose Y – Řešení pro napínání řemínků jsou desítky, toto je můj jasný favorit: Dobře vypadá, je funkční a k napínání nepotřebujete žádné extra nářadí nebo šroubky jako u jiných řešení.
 • Napíněk X řemínku – to stejné pro řemínek osy X, úsporná varianta která se vměstná i do skříňky z LACK stolků, kde není místa úplně nazbyt.
 • Průchodka pro filament Lack stolkem – Je jich mnoho, tahle mi přijde nejelegantnější a oproti jiným je i levná na filament. :)
 • Držák mosfetu – šikovný držák mosfetu, který připevníte dvěma šroubky od základní desky (tj. dáte pryč dvě původní plastové distanční podložky).
 • Zpěvnění přední části rámu – V podstatě nutnost, pokud chcete mít dlohodobě rovnoměrně napnutý řemínek na ose Y (viz výše) a nenamáhat u toho přední a zadní akrylátový díl – já je navíc mám popraskané od použití lepidla na šrouby (viz poznámky ze skládání). Opět, zpevňovacích rámů jsou snad desítky. Tento je nejpopulárnější a funkční. Navíc má otvory pro přišroubování k podložce, které můžete a nemusíte využít (já mám třeba tiskárnu na 10 mm dřevotřísce). Oba dva tyto díly jsou poměrně (na začátečnické poměry) náročné na filament (cca 40 Kč za kus). Pravděpodobně se dají najít i chytřejí, úspornější modely. Já jsem zároveň chtěl ale otestovat nějaký delší tisk (kromě tohoto jsem nestiskl nic nad tři hodiny), takže jsem zvolil ověřenou, robustní „klasiku“ (z pohledu oblíbenosti na Thingiverse).
 • Zpevnění zadní části rámu – opět je jich mnoho, mě se u toho konkrétního modelu líbilo, že se napevno připevní šrouby na závitových tyčích a zároveň je relativně úsporný na filament. Líbil se mi třeba i tento model, který v sobě zahrnuje držák Y-stepperu, který se mi rozsypal (opět po použití lepidla), ale narazil jsem na něj až později.
 • Držák pro BLTouch/3DTouch – pokud plánujete auto-leveling senzor, tenhle držák se mi líbil nejvíc. Rychle se vytiskne, nikde nepřekáží (jako ostatní), prostě minimalismus. :D Nevím, co některé lidi vede k tvorbě masivních držáků, které zavazí a vypadají brutálně neprakticky. :D

(postupně doplním)

Náhradní díly

Měl jsem docela problém s tím, že mi postupem času popraskalo mnoho dílů kvůli použití lepidla na šrouby, naštěstí se to dá všechno znovu vytisknout. :D

Všechny: https://www.thingiverse.com/klownius/collections/anet-a8-replacement-parts

Další články k tiskárně Anet A8

Leave a Reply

Your email address will not be published.